Кратом і кодеїн у Південно-Східній Азії

Від редакції: Останнім часом у більшості країн, і в Україні – теж, зростає популярність кратома, речовини рослинного походження. Великим попитом кратом користується серед споживачів опіатів, тому що він за певних дозувань, він викликає схожий наркотичний ефект. При цьому кратом офіційно в Україні легальний, що знімає практично всі перешкоди до його поширення. Тож не дивно, що з таким статусом він викликає пильну увагу на українській наркосцені.

 

 

 

Дедалі більше цей «чай» приваблює тих, хто шукає полегшення в період абстиненції (особливо не парячись з приводу набуття іншої залежності), і, звісно, тих, хто, надивившись тік-тока, побіг до кав’ярень із кратомом і шопів. У всьому цьому спеціально для читачів «Метелика» намагається розібратися наш постійний автор. Сьогодні Макс розповість трохи історії і що відбувається з цією рослиною на її батьківщині – Південно-Східній Азії.

Кратом (Mitragyna speciosa Korth) — тропічна лікарська рослина, що належить до сімейства маренових або кавових, родом із Південно-Східної Азії. Переважно зустрічається в Таїланді, Індонезії, Малайзії, М’янмі, В’єтнамі, Камбоджі, Папуа-Новій Гвінеї, Лаосі та на Філіппінах. Його використовують як харчову добавку, ліки та рекреаційний засіб у багатьох країнах. В останні роки набув широкого поширення в усьому світі, зокрема й в Україні, де він є цілком легальним. У багатьох європейських країнах і в США кратом у різних формах, придатних для куріння та прийому всередину, продається як через Інтернет, так і у вуличних магазинах.

Однак у багатьох країнах продукти кратома оголошені поза законом. Наприклад, володіння листям кратому та продуктами з нього заборонено в Малайзії. Нещодавно місцеві дослідники вивчили соціально-економічні проблеми, пов’язані з кратом. Вони провели численні інтерв’ю з експертами державних органів, представниками НУО, бізнесменами, місцевими фермерами та споживачами кратому. Результати дослідження показали, що продукти кратома широко використовують у країні як засіб від болю у животі, на півночі Малайзії його приймають породіллі після пологів.
Кратом – корисна рослина з погляду традиційної медицини. Великі плантації кратому розташовані в Таїланді, Малайзії та Індонезії. Здавна кратом використовували при кишкових інфекціях, діареї та кашлі в народній медицині, а також через його знеболювальну та ейфоричну дію. Мешканцям Таїланду та Малайзії кратом допомагав працювати у спеку. В останні роки в Таїланді широкого поширення набув кратомний коктейль – суміш листя кратома, кодеїнового сиропу від кашлю, коли та кави з льодом.

кратом, кодеїновий сироп, кола

У сільській місцевості в Таїланді кратом використовують у релігійних ритуалах. Жінки застосовують кратом як домашній засіб від глистів та таких станів, як лихоманка, кашель, гіпертонія, діабет, дискомфорт і неспокій. Настій листя кратома відновлює життєві сили людей, які займаються важкою фізичною працею. Багато опитаних дослідниками респондентів зауважували: «Кратом корисний для здоров’я, тому що дає енергію». У суспільстві у Малайзії є сподівання на те, що кратом приноситиме дохід фермерам і владі. Кілька політичних партій закликають до легалізації цих продуктів.
Водночас точаться дискусії щодо зловживання ним у підлітковому середовищі, проблем чорного ринку та контрабанди листя кратома в інші країни. Кратом підпадає під дію Закону про отруту 1952 року в Малайзії. Вирощування кратома не є забороненим. Відповідно з розділом 30 (3) закону, люди, які переробляють та продають кратом, можуть бути засуджені до ув’язнення терміном до чотирьох років або штрафу до 10 000 рингітів, або до того й іншого. Проте з роками обсяги споживання кратому в Малайзії лише зростають.

Процес виготовлення

Свідчення опитаних вказують на те, що здоров’я та фізичне благополуччя споживачів кратома страждає, якщо вживати надмірні дози протягом тривалого періоду часу.
Одна порція кратомної води містить 24,06-28,93 міліграма мітрагініну. Більшість користувачів кратома, які приймали понад чотирьох порцій на день протягом шести років, потерпають від його згубного впливу. За словами одного респондента, зловживання кратомом негативно впливає на печінку, нирки та мозок і справляє соціальні ефекти, такі як підвищена дратівливість. Відсутність апетиту, закрепи, синці під очима та проблеми із серцем – поширені проблеми у людей, які приймають надмірну кількість кратому. Дослідники підтверджують, що зловживання кратомом може призвести до таких наслідків, як втрата апетиту, закрепи, психоз, холестаз і судоми.

Наступні заяви належать респондентам-споживачам, які стверджують, що продукти кратому викликають залежність:
«Продукти з кратома можуть викликати звикання, зокрема у мене була «ломка», звичайно не така жахлива як після опію, але..»
«Кратом викликає більш важке звикання, якщо змішувати його з сиропом, що містить кодеїн, чи таблетки з кодеіном. Також не слід приймати кратом тривалій час, особливо у великих кількостях, оскільки він викликає залежність».

Готовий напій для вуличної торгівлі

Негативний ефект кратома полягає не тільки в тому, що він може викликати залежність. Через кратом споживачі втрачають здатність зберігати концентрацію.
Зловживання кратомом найчастіше асоціюють з молодими людьми, які використовують його з розважальною метою. Кратомну воду змішують з ліками від кашлю на основі кодеїну, безалкогольними напоями тощо, щоб покращити смак та дію.

Споживачі вважають: «Якщо уряд легалізує кратом, ним легко зловживатимуть, як ліками від кашлю, з кодеїном».
За свідченнями споживачів, передозування викликає у користувача галюцинації, марення та сплутаність свідомості.

Економічні аспекти

Учасники дослідження * вважають, що вирощування кратому може приносити стабільний дохід місцевим жителям і служити засобом поповнення державної скарбниці. Вони кажуть:
«Кратом визнаний ліками чи харчовою добавкою в інших країнах, тому на нього є попит».
«Кратом легко вирощувати, що відкриває широкі можливості з погляду економіки».
«Попит на кратом є не лише в Малайзії, а й у сусідніх країнах та багато де у світі».

Кратом легко садити, рослини швидко дають урожай. Основні фактори вирощування кратома, особливо на півночі Малайзії – родючий грунт та екваторіальний клімат. Взагалі там кратом зростає в дикій природі, в основному на берегах річок і в лісових хащах.

«Вирощування кратому є вигідним. Він не вимагає ретельного догляду та великих витрат, ось вам і прибуток. Дерево кратома може вирости за рік».

Чорний ринок та контрабанда кратома

У Малайзії процвітає контрабанда листя кратома за кордон, а також продаж продуктів кратома на чорному ринку. Середня ціна відвару кратома на півночі Малайзії становить від 1 до 2,3 долара США за 200 мілілітрів. Продавець може заробляти від 200 до 430 доларів на день.
Трапляються випадки, коли на продавців кратомом заводять кримінальні справи. Окремі респонденти вважають, що легалізація переробки та продажу кратому може зменшити обсяги чорного ринку та контрабанди.

У Лаосі Міністерство охорони здоров’я встановило суворі закони, що забороняють вирощування, зберігання, купівлю, продаж, переробку, зберігання та імпорт кратому.
На тлі офіційної заборони кратома (Mitragyna speciosa) рослина залишається серйозною проблемою, і нещодавні арешти підкреслюють цю обставину.
У березні 2024 року поліція Лаосу затримала 13 осіб за зберігання листя та рідини кратома, ймовірно, для продажу.
У квітні 20 підлітків було заарештовано за вживання кратому, змішаного з колагеном (фібрилярний білок, що становить основу сполучної тканини організму).
Обидва інциденти завершилися тим, що поліціянти оголосили догану порушникам, винесли їм письмові попередження та роз’яснили закон, а також наслідки пристрасті до хімічних речовин, які містяться у певних видах рослин.

Популярність кратома в Лаосі очевидна: так, місцева група Facebook, присвячена кратому, налічує понад 14 000 учасників. Ця група виступає як центральна платформа для просування та продажу різних продуктів кратома – від листя до напоїв та ліків.
Використання кратома викликало дебати в соціальних мережах ще у 2022 році, коли одну пару в провінції Хуапхан було заарештовано за продаж чаю з кратомом, що викликало дискусію щодо суворості покарання порівняно з іншими злочинами. Багато користувачів соціальних мереж пишуть, що кратом не такий небезпечний, як стверджує влада, вказуючи на його законність у Таїланді та використання як лікарської рослини.

Дійсно, в 2021 року Таїланд, пославшись на «культурне значення кратома», прибрав його зі списку заборонених речовин. Цей крок контрастує із підходом влади Лаосу.
Незважаючи на арешти та зусилля щодо обмеження його використання, кратом залишається спірним питанням у Лаосі. Хоча деякі стверджують, що він має лікувальні властивості та культурне значення, влада продовжує застосовувати суворі закони, що забороняють його зберігання та продаж.

Добро чи зло

Суперечки навколо законності та безпеки кратома, ймовірно, продовжуватимуться, оскільки влада має намір вивчити всі нюанси потенційної легалізації.
Хоча опитування та окремі дослідні звіти в США та Південно-Східній Азії підтверджують, що деякі споживачі кратома повідомляють про залежність, ці дані також свідчать, що вживання кратома заради кайфу відносно незначне порівняно з опіоїдами та іншими рекреаційними наркотиками, і що вживання кратому шляхом куріння, ін’єкцій (!) та вдихання – рідкісний феномен порівняно з вживанням опіоїдів, стимуляторів та інших рекреаційних речовин.

Останні дослідження підтверджують, що кратом може призвести до залежності та абстиненції у деяких користувачів, але вони значно рідше заважають сімейному, соціальному та професійному життю порівняно з опіоїдною залежністю. Більш того, кратом розглядають як більш корисну і менш шкідливу для життя речовину, яка замінює такі наркотики, як опіоїди, алкоголь та стимулятори.
Абстиненція від кратома зазвичай протікає легше і піддається самостійному лікуванню, на відміну від абстиненції, викликаної опіоїдами.
Різні звіти підтверджують, що використання кратома дозволяє самостійно впоратися зі скасуванням опіоїдів і що утримання від хронічного вживання кратома зазвичай пов’язане з більш легкою симптоматикою, ніж утримання від класичних опіоїдів.

Опитування показують, що скорочення самостійного прийому опіоїдів та відмова від них є одними з найпоширеніших причин вживання кратома у США.

Потенційні терапевтичні ефекти кратома

У США ні кратом, ні його алкалоїди не схвалено для терапевтичного використання при будь-яких розладах. В останні роки американські вчені розглянули всі ключові федеральні опитування, а також дані інтернет-моніторингу і більше 20200 коментарів від DEA і дійшли висновку, що немає жодних доказів безпосередньої загрози громадському здоров’ю, пов’язаної з кратомом. Навпаки, вчені зробили висновок: у разі заборони кратома та запровадження кримінальної відповідальності за його зберігання виникнуть передбачувані ризики для здоров’я, такі, як передозування опіоїдами та смертельні випадки. Більш того, хоча кратом не схвалений як безпечний і ефективний для терапевтичного використання, очевидно, що більша частина використання кратома в США припадає на людей, які вважають його більш ефективним, доступним та натуральним порівняно з ліками, схваленими FDA.

Найбільш важливою перевагою кратома є ефективність його використання для самостійного контролю опіоїдної та іншої наркотичної залежності та симптомів абстиненції і, таким чином, скорочення вживання та передозування набагато більш смертоносними речовинами. Цей тип використання давно відомий в Південно-Східній Азії.
Сьогодні у світі приблизно 1/3 всіх споживачів кратома використовують його замість опіоїдів, тому можна передбачити, що вилучення кратома з легального ринку поставить багатьох під загрозу повернення до опіоїдів і ризик смерті від передозування опіоїдів. Про це було чітко сказано в коментарях DEA. Помічник держсекретаря США д-р Жіруар зазначив, що «існує значний ризик негайних несприятливих наслідків для суспільної охорони здоров’я для мільйонів користувачів, якщо кратом або його компоненти буде включено до Списку I, користувачі кратома перейдуть на високолетальні опіоїди, такі, як сильнодіючі та смертоносні рецептурні опіоїди, героїн та фентаніл, що загрожує тисячами смертей від передозувань та інфекційних захворювань, пов’язаних із внутрішньовенним вживанням наркотиків».

За висновками дослідників, «різке припинення вживання кратома може супроводжуватися симптомами абстиненції, які якісно схожі, але в цілому слабші, ніж ті, що спостерігаються після припинення прийому опіоїдів. Однак необхідні додаткові дослідження здатності кратома викликати фізичну залежність, толерантність та абстиненцію».
Вчені пишуть: «Залежність від кратома є ризиком для деяких людей, хоча синдром залежності здається м’яким за своїми психосоціальними і фізіологічними ефектами в порівнянні з синдромом відміни опіоїдів. Вживання кратома не призводить до значного пригнічення дихання».

Що у нас

Інтернет-опитування, пов’язані з вживанням опіоїдів та їх ефектами, показали, що використання кратома менше заважало соціальному, сімейному та професійному функціонуванню порівняно із звичайними опіоїдами.

Кратом використовують заради зменшення або повної заміни синдрому відміни рецептурних та безрецептурних опіоїдів і зазвичай вважають ефективним для лікування синдрому відміни опіоїдів. Іншими основними причинами використання були полегшення тривоги, пов’язаної з посттравматичним стресовим розладом, депресії, а також підвищення концентрації уваги.
Деякі користувачі кратома повідомляють про залежність та синдром скасування при більш високих рівнях хронічного щоденного споживання. Загалом вживання кратома легше піддається самоконтролю і менше заважає професійній діяльності ніж залежність від опіоїдів, алкоголю, стимуляторів та інших наркотиків.

Важливо зазначити, що існують широкі індивідуальні відмінності, і деякі люди дійсно відчувають, що потерпають від сильної залежності і абстиненції від кратома. Більшість таких людей мали залежність від опіоїдів або інших наркотиків. Їхній стан викликає занепокоєння і потребує подальшого вивчення. Люди, для яких вживання кратома є серйозною проблемою, повинні мати такий самий доступ до лікування, як і люди, які страждають на розлади, викликані вживанням психоактивних речовин. Багато американських професіоналів у галузі лікування залежності вже пропонують допомогу в лікуванні розладів, викликаних вживанням кратома.

українськи бізнесмени не відстають

Використання опіоїдів, таких як метадон та бупренорфін, має бути доступним для людей, які потребують допомоги у лікуванні розладу, спричиненого вживанням кратому. Якщо вони раніше вживали або, можливо, все ще вживають опіоїди, то лікування бупренорфіном або метадоном може бути більш прийнятним, якщо кратом їм вже не допомагає.
Однак для людей, які не мали в анамнезі рекреаційного вживання опіоїдів та залежності від них, лікування бупренорфіном або метадоном може призвести до залежності від опіоїдів і не є найкращим варіантом. Це схоже на лікування небажаної кофеїнової залежності за допомогою амфетаміну.

На споживчому ринку (зокрема в Україні) існують проблеми із чистотою продукту з кратому та фальсифікацією. Заборона на кратом, ймовірно, посилить ці проблеми, оскільки споживчий попит не припиниться, а скоріше маркетинг переорієнтується з регульованих законних постачальників кратома до незаконних.

Макс Катрич

при написанні статті автором використані матеріали наст.джерел:
*https://laotiantimes.com/2024/03/07/illegal-use-of-kratom-persists-in-laos-amidst-debate-over-legality-vs-medicinal-benefits/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28544011/

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *