Підступний кратом

Нині у багатьох країнах (Україні, США, Нідерландах, Чехії та інших) можна досить легко та цілком легально придбати кратом – через інтернет, на автозаправках, у тютюнових лавках тощо.

 

 

Широке використання кратому на Заході – відносно нове явище, хоча сам препарат має довгу історію.

Що таке кратом?

Кратом – це загальна назва Mitragyna speciosa Korth, тропічного дерева, що належить до сімейства Маренових, до якого також входять кавові рослини. У 1831 році голландський ботанік Пітер Віллем Кортальс дав цьому роду назву «Mitragyna», оскільки листя та приймочки квіток рослини нагадують за формою єпископську митру. Звичні для Південно-Східної Азії дерева кратома можуть зростати до 25 метрів у висоту і найчастіше зустрічаються в південному Таїланді, Малайзії, Індонезії, Папуа-Новій Гвінеї, на Філіппінах, на півдні М’янми, а також в інших регіонах. Західні дослідники вперше виявили Mitragyna speciosa на Філіппінських островах, Борнео та Новій Гвінеї.

У Малайзії рослина відома як «кратом», «кетум» або «біак», у Південному Таїланді – як «том», у М’янмі – як «Бейн Са Ювек», «Бай Лар» та «Ахма Фарон» бірманською, каренською та монською мовами відповідно.
Основними психоактивними компонентами листя кратому є алкалоїди мітрагінін, який вперше виділила дослідниця Еллен Філд у 1921 році, а також 7-гідроксимітрагінін. У значних кількостях у Mitragyna speciosa присутні багато інших алкалоїдів, особливо в листі. На сьогодні виділено та ідентифіковано 54 алкалоїди: спегіогінін, спеціоциліатин, мітрациліатин тощо.

Як діє кратом?

Кратом – доволі складний природний продукт. Це зумовлено наявністю численних алкалоїдів – сполук азоту, що відповідають за його активність і взаємодіють з декількома системами нейромедіаторів. Тому описати точний механізм дії важко: вчені не мають вичерпної картини. Кратом діє через низку рецепторних систем: окремі алкалоїди (зокрема, мітрагінін) взаємодіють з кількома системами, а не тільки з опіоїдними рецепторами.

Дехто називає кратом «атиповим опіоїдом». Невеликі дози кратома мають стимулюючу дію, що нагадує ефект кокаїну або амфетаміну, тоді як вищі дози мають седативно-наркотичний ефект, що нагадує дію опіатів.
У цілому, психоактивні ефекти, викликані рослиною, носять досить помірний характер, особливо коли листя кратома вживають у природному вигляді. Якщо використовувати аналогію, яку легко зрозуміти в контексті реалій Південно-Східної Азії або Індії, вплив кратома можна порівняти за інтенсивністю з дією горіха бетеля.

Як використовують кратом?

Традиційно, мешканці Південно-Східної Азії жують сире листя кратома, аналогічно до жування листя коки в Південній Америці. Це буккальне/сублінгвальне введення, при якому кратом всмоктується переважно через епітеліальні клітини ротової порожнини. Зазвичай за один раз жують від одного до трьох свіжих листків, по 3-10 разів на день.
Також можна заварювати свіже листя або подрібнений порошок у вигляді чаю. До такого напою варто додавати лимон, оскільки він, ймовірно, збільшує абсорбцію мітрагініну. Кратом має гіркий смак, для маскування якого у розчин зазвичай додають цукор або сироп.


Кратом можна курити, але, на думку багатьох користувачів, такий спосіб не має переваг перед жуванням або заварюванням чаю: кількість листя, що становить типову дозу, надто велика.
Також можна приготувати пастоподібний екстракт кратома тривалим кип’ятінням свіжого або сушеного листя; отриману пасту змішати з дрібно нарізаним пальмовим листям, приготувати пігулки і палити в трубках (в ПСА таку суміш називають «мадатин»).

Яке дозування кратома?

Дозування, як і у випадку більшості опіоїдів, індивідуальне для кожної людини і значно різниться від партії до партії продукту, залежно від того, наскільки багатий на митрагінін врожай. Але загалом дозування, порівняно з іншими препаратами, чималі. Для порошку з листя доза може становити від 2 до 15 г. екстрактів достатньо меншої кількості, але вони викликають сильніше звикання.

Навіщо вживають кратом?

У Південно-Східній Азії кратом тисячоліттями використовували як стимулятор у традиційній медицині й в соціальному контексті. Історично рибалки, фермери, збирачі каучуку в північній Малайзії та південному Таїланді приймали листя кетуму/кратома для підвищення продуктивності праці під палючим сонцем і для зняття втоми. Селяни зазвичай вживалиистя кратома для лікування діабету, діареї, лихоманки, як припарки для ран. У Малайзії кратом був замінником опіуму в періоди дефіциту останнього і впродовж десятиліть використовувався залежними від героїну споживачами для полегшення болю та фізичного дискомфорту, пов’язаними з синдромом відміни опіатів.

Кратом приймають у багатьох азіатських громадах під час громадських зборів у селах. У каренських громадах архіпелагу Мейік у регіоні Танінтарі (М’янма) вживання кратома є складовою місцевих традицій і не розглядається як девіантна практика. Жування листя або порошку кратома і розпиття чаю з друзями – повсякденний ритуал, який принципово не відрізняється від жування горіхів бетеля або традиційного чаювання. Більшість користувачів успішно поєднують використання кратома з виконанням професійних та родинних обов’язків, тому кратом не піддають стигматизації та не бачать у ньому загрози.

Крім традиційних, останніми роками з’являються нові форми використання кратому, особливо серед міської молоді у країнах Південно-Східної Азії. Так, у М’янмі набули поширення коктейлі, відомі як «Асеан», виготовлені з з порошку кратома, сиропу від кашлю з вмістом кодеїну, йогурту та кави. Аналогічні коктейлі з листя кратома, кока-коли, кодеїнового сиропу та кубиків льоду, відомі як «4х100» («Ці кхун рой»), вживають у Таїланді. У м’янмарському штаті Мон, де спостерігається епідемія метамфетаміну, багато споживачів успішно використовують кратом як «безпечнішу» альтернативу таблеткам з метамфетаміном.

Скільки у світі споживачів кратома?

Нині немає систематичних даних про поширеність вживання кратома у всіх країнах його походження, але відомо, що в Малайзії та Таїланді, воно є значним. Згідно зі статистикою, в недавньому минулому, до легалізації в Таїланді конопель, кратом був набагато популярніший за них.

В останні роки став популярним у ЄС, США, Японії та інших країнах як нова рекреаційна речовина. У продажу є свіже листя, капсули, таблетки, порошок та концентровані екстракти. Ціни варіюються в залежності від типу і кількості продукту: наприклад, від 2 до 10 євро за грам екстракту «кратома 15X», від 6 до 15 євро за 10 грам сухого листя кратома.
Оскільки кратом часто не відстежується в національних дослідженнях із зловживання наркотиками, інформації про масштаби його вживання на Заході обмаль.

В останні роки в США і Європі зростає занепокоєння у зв’язку з тим, що кратом, який не має визнаного терапевтичного застосування, може становити потенційну загрозу для здоров’я.
У 2021 році експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоров’я з наркозалежності ухвалив, що для міжнародної заборони кратома недостатньо доказів його шкідливості. ВООЗ, однак, вказав на побічні ефекти вживання рослини та порекомендував продовжувати моніторинг споживання. Наразі держави-члени ООН не зобов’язані контролювати або криміналізувати вирощування кратома, його використання, володіння, виробництво, розповсюдження та торгівлю ним.

Однак деякі країни все ж таки пішли шляхом заборони: Франція, Польща, Словаччина, Ісландія, Італія та інші. У Чехії, де кратом вільно і цілодобово продають через вуличні автомати та його часто вживають навіть діти, громадськість останнім часом ставить питання про те, наскільки така неконтрольована легалізація безпечна. В одних штатах препарат США легальний, в інших – заборонений. Рослина нелегальна в Астралії, а в Новій Зеландії її можна придбати лише за рецептом. Має нелегальний статус у Сінгапурі, В’єтнамі, Малайзії та М’янмі.

Чи небезпечний кратом?

Наслідки вживання кратома понад десятиліття вивчала команда дослідників під керівництвом Крістофера Р. Маккарді, професора медичної хімії Фармацевтичного коледжу Університету Флориди.
Вчені відзначають, що в Азії люди століттями відносно безпечно вживали кратом, жуючи листя або заварюючи їх як чай. Проте навіть у традиційних сценаріях використання спостерігалися негативні наслідки, якщо йшлося про тривале та інтенсивне вживання: закреп, втрата ваги, безсоння, пігментація шкіри, зниження статевого потягу, а також симптоми абстиненції: біль у суглобах, пітливість, зниження апетиту та сльозотеча.

У США, де кратом, за деякими оцінками, регулярно вживають близько 15 млн осіб, передозування неодноразово призводило до звернень до токсикологічних центрів і навіть до смертей.
Пояснюючи причини різниці між відносно безпечним вживанням кратома в Азії та проблемним вживанням в Америці, професор Маккарді зазначає, що традиційно кратом готували із свіжозібраного листя, тоді як у США кратом одержують із висушеного листового матеріалу, хімічний склад якого змінюється в міру висихання та зберігання.
Вчений каже: «Існує різниця в хімічному складі традиційно приготовленого кратому та продуктів із висушеного листя або екстрактів, що продають на комерційній основі. Результати наших аналізів показують, що традиційно приготовлений чай не містить 7-гідроксимітрагініну – алкалоїду, який фігурує у заяві Управління боротьби з наркотиками (DEA) про рішення внести кратом до Списку 1 Закону про контрольовані речовини».

Маккарді має на увазі ситуацію 2016 року, коли DEA повідомило, що має намір внести кратом і два його алкалоїди, мітрагінін і 7-гідроксимітрагінін, до списку нелегальних речовин, що не мають законного медичного застосування. Однак, що безпрецедентно в історії відомства, через два місяці DEA відкликало повідомлення про наміри під тиском громадськості, яка провела гучну кампанію із закликами переглянути це рішення. Очевидно, що компанії, які працюють на бурхливо зростаючому американському ринку кратома (до 2025 року він може перевищити позначку $22 млрд), зацікавлені в легальному статусі рослини.

Потрібно пояснити, чому професор Маккарді наголошує на відсутності в традиційно приготовленому кратомі 7-гідроксимітрагініну. За його словами, з наукового погляду очищений 7-гідроксимітрагіїн є опіоїдом з доведеним потенціалом зловживання. Навпаки, очищений мітрагінін, каже Маккарді, «не продемонстрував практично жодного потенціалу зловживання і навіть сприяв тому, що піддослідні гризуни вживали менше героїну чи морфіну». Схоже, митрагинин знижує бажання приймати опіоїди, які викликають звикання.

Рослина не виробляє 7-гідроксимітрагінін. На думку Маккарді, алкалоїд утворюється у процесі зберігання листя. За оцінками інших дослідників, 7-гідроксимітрагінін присутній у кількості до 2% від загального вмісту алкалоїдів у висушеному рослинному матеріалі.
Всі комерційні продукти кратома виробляють з сухого листя або являють собою концентровані екстракти сухого листя і містять різні рівні 7-гідроксимітрагініну. Саме цією обставиною можна пояснити значну шкоду від кратома.

Кратом в Україні

Кратом в Україні, як і в багатьох інших країнах, легальний і вільно продається в інтернеті через Телеграм-канали та спеціалізовані сайти. Каву з кратомом можна купити у кіоску на центральній вулиці української столиці та в інших районах міста.

Київ. Хрещатик

Залежні від опіатів користувачі українських інтернет-форумів повідомляють, що рослина має певний потенціал як засіб ослаблення опіатної абстиненції.
Ось типовий позитивний відгук: «Я скажу, що він непогано знімає, я відчув його навіть після метадолу або метадону (дідько його знає, чим я колюся). І спав добре, і підзалипав. Штука, не схожа на опіум, але певно варта уваги. Чай не заварював, дрібно мелене листя запиваю молоком, єдине, що нудить. Але однозначно кумар знімає».

Однак багато людей з багаторічним стажем вживання опіоїдів відзначають, що як засіб «перекумарки» кратом все ж слабкуватий: «Я скільки не жер його, пре він слабко. Ну, це кому як подобається, може моя 14-річна торба дається взнаки».Інші пояснюють: «Щоб почати відчувати кратом, опіушнику зі стажем необхідно як мінімум докласти зусиль. Він діє лише на відносно чисті рецептори. Але це чудова допомога при абстиненції та для зняття депресії в період ремісії».

Ось інші відгуки та корисні поради від користувачів:
«Існує різний за силою, як і у випадку трави. Щоб зрозуміти кратом, треба грам 50 брати. На хавчик пробиває, діє години з чотири, сечогінний, імуностимулятор. Пережирати його не хочеться, є якась межа, а далі якось нудно. Гіркий – капець. Курити хочеться.
Краще брати листя, щоби китайського хімічного мітрогініну з гуараною не впарили. Заварювати потрібно кілька разів.
Справді знеболює. Щось схоже на повільну тягу. Не зависаєш, але полежати комфортно».
Вартість 50 г порошку кратому в Україні (станом на вересень 2023 року) – 300 грн. 25 г коштуватимуть 155 грн, 100 г – 590 грн, 150 г – 880 грн, 200 г – 1170 грн. 5 мл рідкого екстракту кратома коштують 600 грн.

Водночас регулярне споживання кратому практично гарантовано призводить до виникнення залежності. Доказом є десятки, якщо не сотні, свідчень українських споживачів. Ось типовий опис наслідків довгострокового вживання кратому:
«Минуло вже більше двох тижнів, як я зліз із цього «чаю». Споживав приблизно два місяці щодня, наприкінці доходило до 10-15 г за один прийом. Злазив відразу, повністю припинивши прийом цієї погані. Перші п’ять днів синдром абстиненції дуже добре давав себе знати, фізично «підкручували» ноги, депресія (яка досі частково зберігається), апатія. Коротше, жахливий стан, небажання взагалі існувати. Потім, на шостий день, симптоми ослабли. Дам пару порад:
1. Добрі люди звідси порадили корвалол + гарячу ванну. Це справді гарна річ. Заспокоювало та знімало ломку, хоч і ненадовго і не на 100% (головне, на фенобарбітал не підсісти, будете як злі бабці біля під’їздів).
2. Те, що мені справді допомогло, то це переживати кумар «на ногах». Особисто мені було набагато легше перебороти себе і просто вийти надвір, подихати свіжим повітрям, погуляти, поспілкуватися з людьми. Набагато ефективніше, ніж лежачи за ноутом, на боці.

Зараз життя почало налагоджуватися, знову повернувся до спортзали (під час прийняття гидоти зал закинув), та й взагалі, зайва копійка зберігається в кишені.
Однак варто відзначити, що в пам’яті залишилося це приємне відчуття, теплота всередині, і мимоволі відвідують думки знову затаритися цим лайном, але намагаюся гнати ці думки сцяною ганчіркою. Треба розуміти, до чого приведе цей шлях і чи потрібне воно мені. Правду кажуть, що все починається з малого. Кидайте цю погань, народе. І жити стане набагато легше».

Факт очевидний: кратом здатний викликати залежність, і багато людей від неї потерпають. Професор Маккарді чесно визнає: «Як вчені, ми не розуміємо, чому відносна невелика кількість споживачів (наскільки я розумію, вона невелика) стають залежними, тоді як інші споживачі з цією проблемою не стикаються.

Чи може бути так, що одні люди метаболізують алкалоїди швидше чи повільніше, і що вплив активних алкалоїдів може змінюватися? Чи роблять свій внесок у формування залежності певні продукти? Ми не знаємо, які продукти вживали люди, котрі проходять лікування від залежності. Багато аспектів слід починати досліджувати».
Вчені підкреслюють, що необхідні контрольовані клінічні дослідження зі стандартизованим продуктом кратома, які допоможуть з’ясувати, як оптимально використовувати цю рослину.

 

Макс Катрич

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *