Який вигляд має легалізація та декриміналізація психоделіків у світі

У міру розширення використання психоделіків у всьому світі спостерігається зростання їхньої легалізації та декриміналізації.

 

 

Тривають дослідження потенційної користі психоделіків для психічного і фізичного здоров’я, використовуваних у терапевтичному контексті. Проте психоделічні речовини залишаються незаконними на більшій частині земної кулі, за примітними винятками.

Станом на 2024 рік деякі психоделіки отримали легальну або декриміналізовану точку опори в: Канаді, Чехії, Швейцарії, США, Австралії, Нідерландах, Ізраїлі, Іспанії, Панамі, Перу, Португалії, Самоа, Коста-Риці, деяких частинах Центральної Африки (Екваторіальна Гвінея, Камерун і Республіка Конго), Південній Африці, Багамських островах, Бразилії, Британських Віргінських островах, Ямайці, Мексиці та Непалі.

Психоделіки охоплюють псилоцибін (який можна знайти в «чарівних грибах»), МДМА («екстазі» або «моллі»), ЛСД («кислота»), аяуаску, пейот, ібогаїн, але не обмежуються ними. Правовий ландшафт цих речовин змінюється в усьому світі на тлі постійних досліджень різних переваг їхнього терапевтичного використання. Було доведено, що психоделіки допомагають при психічних розладах, таких як резистентна до лікування депресія та посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Їх також вивчають для полегшення станів фізичного здоров’я, наприклад, пов’язаних із хронічним болем.

«Психоделіки не тільки дуже ефективні під час лікування широкого спектра захворювань, для яких наразі немає варіантів лікування, але також доводять, що за умови відповідального використання вони дуже безпечні», – каже Грейс Блест-Хоуплі, нейробіолог і дослідник психоделіків із Королівського коледжу Лондона, що у Великій Британії.

У деяких країнах різні психоделіки повністю легалізовані. В інших країнах деякі психоделіки були легалізовані тільки за певних обставин. І є інші регіони, в яких деякі психоделіки були декриміналізовані. «Декриміналізація» може означати різні речі; як правило, це означає, що люди можуть зберігати або використовувати певну кількість речовини, незважаючи на те, що це незаконно, хоча іноді застосовуються незначні штрафи.

«Це буквально означає, що вони не збираються вкладати ресурси в арешти і судове переслідування людей», – каже Мейсон Маркс, запрошений професор Гарвардської школи права, старший науковий співробітник і керівник шкільного проєкту із законодавства і регулювання психоделіків.

Маркс каже, що криміналізація наркотиків, включно з психоделіками, приносить більше шкоди, ніж користі.

«Коли ви криміналізуєте щось, люди не хочуть говорити про це зі своїми лікарями», – каже він. «Люди не можуть розмовляти між собою. Цілком імовірно, що коли щось криміналізовано, люди можуть не наважитися звернутися по невідкладну медичну допомогу».

Блест-Гоуплі погоджується. «Я вважаю, що легалізація всіх наркотиків, – каже вона, – дасть змогу усунути злочинну діяльність із ланцюжка поставок і дозволити дорослим самим ухвалювати рішення про те, що вони вживають у свій організм. Це також вірно і для отримання продуктів, якість яких гарантовано.»

Але вона додає застереження. «Психоделіки – надзвичайно потужні речовини», – каже вона. «Будь-які зміни в законодавстві, спрямовані на поліпшення доступу, я б дуже вітав. Однак вони повинні супроводжуватися просвітою про психоделіки у всій їхній сукупності. може мати гострий і довгостроковий характер».

Аргументи проти легалізації та декриміналізації включають побоювання з приводу будь-якого потенційного збільшення кількості розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин. Однак нині психоделіки вивчаються як потенційний засіб лікування розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин, і самі по собі не вважаються такими, що викликають залежність. Інші побоювання включають потенційне збільшення кількості надзвичайних ситуацій, пов’язаних із психоделіками, таких як відвідування відділень невідкладної допомоги у зв’язку з «бед-трипами». Однак звернення до відділення невідкладної допомоги, як правило, рідкісні в разі ЛСД і псилоцибіну, хоча більш поширені щодо МДМА.

Ось пильніший погляд на статус психоделіків у всьому світі, включно з постійно мінливими умовами легалізації, декриміналізації та схвалення агенцій з нагляду за наркотиками.

Чи законні психоделіки у Великобританії?

«Психоделічні речовини, як і раніше, суворо контролюються у Великій Британії», – каже Блест-Гоуплі, який також є засновником Hystelica, британського співтовариства дослідників, які вивчають психоделіки та їхній вплив на жіночу біологію.

«Психоделіки, такі як ЛСД і псилоцибін, як і раніше, відносяться до Списку 1, який визначається як такі, що “не мають терапевтичної користі” і потребують ліцензії головного офісу (уряду), а також значних наслідків для безпеки та витрат для проведення досліджень», – каже вона.

Правозахисні групи наполягають на змінах у Великій Британії.

«Усередині урядових лобістських груп були рухи, спрямовані на надання доступу до псилоцибіну для терапевтичного полегшення хворих на рак наприкінці життя та ветеранів війни», – додає Блест-Гоуплі. «На жаль, усі дискусії, доведені до [парламентської] палати та уряду, були швидко припинені, заявивши про відсутність в уряду планів щодо перегляду або зміни статусу».

Центральна Африка: Габон, Екваторіальна Гвінея, Камерун і Республіка Конго.

Ібогаїн, який вивчається при розладах, пов’язаних із вживанням опіоїдів, і посттравматичному стресовому розладі, отримують зі священної рослини ібога, яка росте в Центральній Африці, де її використовують корінні народи в церемоніальних цілях у Габоні, Екваторіальній Гвінеї, Камеруні та Республіці Конго. У цих областях ібогаїн зазвичай не має нормативно-правової бази, що регулює його. Однак це законно в Габоні, де воно захищене.

Південна Африка

У Південній Африці ібогаїн вважається ліками і може надаватися ліцензованими фахівцями.

Австралія

У 2023 році Австралійське управління терапевтичних товарів (TGA), агентство, що відповідає за регулювання лікарських засобів, вирішило дозволити уповноваженим психіатрам призначати деякі психоделіки за певних станів психічного здоров’я. TGA дозволяє призначати МДМА за посттравматичного стресового розладу і псилоцибін за резистентної до лікування депресії. Ібогаїн також може бути призначений для лікування залежності в Австралії.

«Це рішення визнає відсутність наразі можливостей для пацієнтів із конкретними резистентними до лікування психічними захворюваннями», – ідеться в пресрелізі TGA.

Багамські острови

Псилоцибін дозволений до зберігання і використання, але не до продажу на Багамських островах.

Британські Віргінські острови

Псилоцибін також дозволений до зберігання і використання, але не до продажу, на Британських Віргінських островах.

Перу

Аяуаска також легальна в Перу, де 2008 року психоделік було визнано частиною спадщини корінних народів.

церемонія Аяуаскі

Мексика

У Мексиці психоделіки зазвичай вважаються незаконними. Однак є виняток, який зробив країну гарячою точкою для психоделічних ретритів: стаття 195 bis Федерального кримінального кодексу свідчить, що людей не можна притягнути до відповідальності за духовне або церемоніальне використання псилоцибіну або 5-MeO-DMT. Останній секретується залозою жаби пустелі Сонора, а також зустрічається в деяких рослинах. У Мексиці вживання ібогаїну не регулюється, що робить країну місцем, куди люди звертаються за лікуванням. Пейот дозволений у Мексиці тільки для церемоній і традицій корінних народів.

Коста-Ріка і Панама

Вживання наркотиків в особистих цілях, хоча і не є законним, у Коста-Ріці не переслідується за законом. А ібогаїн у Панамі не регулюється.

Психоделіки в Європейському Союзі

Європейський Союз відносить психоделіки до Списку I, що означає, що вони суворо контролюються і є незаконними, за винятком «наукових або обмежених медичних цілей». Європейське агентство лікарських засобів, робоча група агентства з вивчення центральної нервової системи та представники Європейського коледжу нейропсихофармакології нещодавно опублікували коментар у журналі Lancet.

Автори визнають, що проблеми психічного здоров’я зачіпають кожного шостого жителя ЄС.

«Існує необхідність у нових ефективних і безпечних методах лікування психічних розладів», – ідеться в коментарі. «В останнє десятиліття в усьому світі відновився інтерес до психоделіків як до потенційних засобів лікування різних психічних захворювань».

Чеська республіка

Незважаючи на нелегальність психоделіків у ЄС, деякі країни Європи зробили кроки щодо легалізації або декриміналізації певних речовин. У Чехії, наприклад, декриміналізовано особисте зберігання невеликих кількостей псилоцибіну, МДМА, ЛСД і пейоту.

Нідерланди

У Нідерландах псилоцибінові трюфелі дозволені законом, а ось інші форми цієї сполуки – ні. А ібогаїн у країні не регулюється. Інші психоделіки залишаються незаконними.

Німеччина

У Німеччині ібогаїн не регулюється, за винятком фармацевтичних правил Закону про лікарські засоби Німеччини. У країні є кілька центрів лікування ібогаїном.

Португалія

На початку 21 століття Португалія декриміналізувала особисте зберігання і вживання всіх наркотиків. Іспанія також декриміналізувала вживання наркотиків.

Швейцарія

Швейцарія загалом декриміналізувала вживання психоактивних речовин. Психоделічний ЛСД випадково синтезував у країні хімік Альберт Хоффман. Наразі у Швейцарії дозволено обмежене використання ЛСД і деяких інших психоделіків з міркувань співчуття в медичному контексті. Федеральне управління громадської охорони здоров’я має видати дозволи на таке використання. Агентство повідомляє, що близько 70 лікарів мають дозвіл.

«Це означає, що невелика кількість пацієнтів проходять лікування цими речовинами щороку, поки ми очікуємо на більш масштабні дослідження безпеки та ефективності», – каже Ебігейл Колдер, дослідниця психоделічних речовин і докторантка з Фрібурзького університету.

У Швейцарії програма виняткового використання час від часу діє з 1980-х років, додає Колдер, а останній закон набув чинності з 2014 року.

«Це робить їх першою країною в сучасну епоху, де дозволена психоделічна терапія, хоча і тільки за офіційним запитом», – каже вона. «Я сумніваюся, що існують будь-які плани щодо ширшої легалізації психоделічної терапії, доки не буде проведено більше досліджень з безпеки та ефективності».

Ізраїль

У 2019 році Ізраїль затвердив програму жалісливого використання МДМА в терапевтичних цілях у людей з посттравматичним стресовим розладом і в кількох інших пацієнтів.

Ямайка

Ямайка – популярне місце для психоделічного туризму через відсутність закону, що стосується псилоцибіну. Чарівні гриби ніколи не були незаконними в країні.

Непал

У Непалі психоделіки, такі як псилоцибін, прямо не згадуються в Законі країни про контроль над наркотичними засобами 2033 року. Центр психоделічних наук Каліфорнійського університету в Берклі повідомляє, що псилоцибін є законним у країні.

Канада

Канада і США поступово розширюють доступ до психоделічних речовин. У Канаді більшість психоделіків, за деякими винятками, є незаконними на підставі їхньої класифікації відповідно до Закону про контрольовані наркотики і речовини.

Психоделічна сполука 5-MeO-DMT дозволена для особистого використання і зберігання в Канаді. І хоча мескалін внесено до списку контрольованих речовин Списку III, пейот ним не є. Мескалін добувають із пейота. У 2022 році Міністерство охорони здоров’я Канади, урядовий департамент, що відповідає за політику охорони здоров’я, внесло спеціальну поправку у свою Програму спеціального доступу (SAP). Поправка дозволяє лікарям запитувати доступ до псилоцибіну, МДМА, ДМТ, ЛСД та інших психоделіків.

«САП доступний тільки при певних серйозних захворюваннях, призначений тільки для екстрених випадків, і пацієнти не можуть володіти [речовиною], але повинні призначатися їм лікарем або психотерапевтом. Він не призначений для довгострокового доступу”, – каже Гаррісон Джордан, засновник компанії Substance Law, що займається дотриманням нормативних вимог щодо психоделіків та інших контрольованих речовин.

Міністерство охорони здоров’я Канади додало ібогаїн до свого списку рецептурних препаратів у 2017 році, але агентство не визнає його медичне використання. Тому запити SAP навряд чи будуть задоволені.

Канадська провінція Британська Колумбія декриміналізувала невелику кількість заборонених наркотиків. А на початку 2023 року Альберта впровадила систему регулювання та ліцензування деяких постачальників медичних послуг для призначення деяких психоделіків для лікування психічних захворювань.

У 2023 році в Альберті (Канада) було запроваджено систему ліцензування деяких постачальників медичних послуг для застосування деяких психоделіків з метою лікування психічних захворювань

Сполучені Штати

У США психоделіки вважаються незаконними відповідно до Закону про контрольовані речовини. Однак церемоніальне використання пейота корінними американцями захищене федеральним законодавством щонайменше у 28 штатах.

Однак 2017 року Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) присвоїло МДМА статус революційної терапії посттравматичного стресового розладу. У 2018 році агентство вперше присвоїло такий самий статус псилоцибіну в разі резистентної до лікування депресії. Ці позначення допомогли розвитку психоделічних досліджень.

У 2024 році FDA розглядає можливість терапевтичного використання МДМА в поєднанні з психологічним втручанням у людей із посттравматичним стресовим розладом, тепер, коли агентство прийняло заявку від Lykos Therapeutics. Крім невеликих змін на федеральному рівні, деякі штати і міста зробили кроки щодо легалізації психоделіків з медичною метою або декриміналізації їхнього використання в особистих цілях.

Штат Орегон декриміналізував більшість наркотиків у 2020 році за допомогою Заходу 110. Однак губернатор збирається підписати закон про повторну криміналізацію. Республіканська опозиція Заходу 110 зросла після сплеску смертельних передозувань опіоїдами. Дослідження, опубліковане 2023 року, показало, що Міра 110 не пов’язана зі зростанням у короткостроковій перспективі. Але необхідні довгострокові дослідження.

Група ділових і політичних лідерів штату закликала провести голосування щодо скасування або зміни закону, і багато демократів, які колись виступали за «Міру 110», змінили свою позицію. Противники рекриміналізації зазначають, що Захід 110 мав спрямувати доходи від податків на канабіс на послуги наркозалежних. Однак пандемія завадила цьому процесу. Якщо губернатор підпише новий законопроєкт, легалізацію використання псилоцибіну в ліцензованих сервісних центрах штату буде скасовано.

У штаті Колорадо декриміналізували зберігання і вживання невеликих кількостей натуральних психоделічних речовин особами у віці 21 року і старше. Штат також схвалив закон, який набуде чинності наприкінці 2024 року, за контрольоване використання псилоцибіну в ліцензованих установах або з ліцензованими клінічними консультантами. У 2026 році штат може почати легалізацію додаткових психоделічних речовин рослинного походження, таких як ДМТ, ібогаїн або мескалін у тому самому контексті.

Зростаючий список міст по всій території США також вніс зміни до своїх законів, що стосуються психоделіків.

«Декриміналізація стала дуже популярним підходом на місцевому рівні», – каже Маркс. «У країні близько двох десятків міст, які тією чи іншою мірою декриміналізовані».

 

До списку входить Вашингтон, округ Колумбія, який 2020 року декриміналізував використання псилоцибіну в особистих цілях. «Поки що це вдалося зробити тільки завдяки ініціативі виборців», – додає Маркс.

За одним винятком, законодавчий орган штату Каліфорнія ухвалив законопроєкт про декриміналізацію особистого використання та зберігання психоделіків. «Але виконавча влада сказала ні», – каже Маркс.

Самоа

У регіоні Океанії псилоцибін дозволений на Самоа.

Нова Зеландія

Ібогаїн може бути законно прописаний у Новій Зеландії.

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *