Налтрексон: як діє препарат, здатний перемогти опіати

naltrexone-for-pain-min Опіоїдна наркоманія традиційно вважається однією з найважчих і таких, що складно піддаються терапії. Багато в чому це пов’язано з вираженою фізичною залежністю, не кажучи вже про катастрофічний вплив на абсолютно всі системи організму, психіку і когнітивні функції. Сьогодні ми розберемо один із можливих варіантів лікування цієї патології.

 

 

На тлі наявної світової проблеми з фентанілом питання лікування пацієнтів від опіоїд-вмісних речовин стає дедалі актуальнішим. Весь спектр відчуттів, який відчуває людина від прийому будь-якої опіоїдної речовини, найчастіше зумовлений впливом на однойменні рецептори, що позначаються грецькими символами: ? (мю), ? (каппа),  ? (дельта),  ? (дзета) та ноцицептивний (NOR), також у кожної підгрупи є свої різновиди. Вплив на них речовиною-агоністом призводить до виникнення безлічі ефектів: від аналгезії та седації до відчуття фізичної ейфорії і того самого “приходу”. Варто зазначити, що лікарська залежність здебільшого безпосередньо залежить від вираженості впливу на мю-рецептори.

З метою протилежної дії застосовують багатьом відомий препарат – налоксон, який виступає конкурентним антагоністом, блокує зв’язування з речовиною-агоністом і витісняє ту з опіоїдного рецептора. Він уже багато десятиліть використовується в медицині, переважно для надання лікування передозування опіоїдами. Однак у налоксону є один суттєвий недолік – час дії, обмежений кількома годинами. Для пролонгованого (тривалого) антагоністичного ефекту існує налтрексон. Він цікавий тим, що спричиняє довгострокову блокаду опіоїдних рецепторів, від кількох днів до цілих місяців. Існує у трьох формах: пероральна (таблетки), імплантована (хірургічне підшивання) та ін’єкційна (внутрішньом’язова). Що це означає для споживача?

Налтрексон у таблетках діє до 72 годин, але не має особливих переваг під час лікування, тому що багато пацієнтів просто припиняють прийом. Хірургія практикується частіше, приблизна вартість такої блокади (на 3-6 місяців) варіюється від 300 до 1200 $ за процедуру. Основний мінус полягає в можливості самостійного видалення імпланта і нестабільного вивільнення речовини. Внутрішньом’язову ін’єкцію можна вважати найбільш підходящим методом, але водночас найдорожчим. Введення препарату обумовлює ефект на один місяць, з невеликим запасом у 5-7 днів. Протягом цього часу блокада майже абсолютна. Щоправда, вартість ін’єкції становить 350-500 $, що необхідно підтримувати щомісяця.

Дія налтрексону полягає  у неможливості прийняти будь-який опіоїд. При спробі це зробити, людина відчує вкрай виражену алергічну реакцію організму і, до того ж не відчує жодних позитивних ефектів. Також можливий і летальний результат. На відміну від методик психокодування, які сумнівно працюють, налтрексонова блокада обумовлена фармакологією, що є величезною перевагою. Однак у подібного лікування є і зворотний бік, крім численних побічних ефектів: під час проведеної терапією налтрексоном, людині протипоказано  наркотичні анальгетики навіть у разі їх необхідності. Наприклад, при травматичних ушкодженнях або екстреній операції. У такому разі важливо попередити мед.персонал, але не у всіх ситуаціях це виявляється можливим.

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *