Фентаніл в США: Канада і китайська мафія

У 2023 році вперше в історії США кількість смертельних передозувань фентанілом перевищила 112к – найбільше фентанілова криза вдарила по молоді. Масштаби цього лиха затьмарюють усі попередні наркоепідемії, починаючи з 80-х років і закінчуючи кризою рецептурних опіоїдів у нульових.

 

Фентаніл та його аналоги настільки руйнівні та непотрібні, що навіть старі героїнові юзери бояться його та намагаються уникати. Однак, у них не завжди це виходить: вуличний героїн (як і купа інших наркотиків) зараз розбавлені фентанілом.

Багато республіканців критикують адміністрацію Байдена за нездатність зупинити контрабандистів фентанілу. Від фентанілу померло більше американців, ніж у війнах в Іраку, Афганістані та В’єтнамі разом узятих.

У середині 2010-х років китайські хімічні компанії стали основними постачальниками нелегального фентанілу та інших синтетичних наркотиків. У 2019 Китай погодився скоротити поставки прекурсорів, що використовуються для виробництва фентанілу – давня проблема, яку США вдалося вирішити. Чи ні?

Звідки йде контрабанда?

Повернемося в минуле. Торонто, 80-ті – центр азіатських бандитських угруповань. Одне з таких – Big Circle Boys. Воєнізовані, ці хлопці билися з поліцією, використовуючи зброю і гранати, вони регулярно робили нальоти на банки і магазини та влаштовували вуличні перестрілки. Незабаром їм вдалося захопити вулиці канадських міст, але стало зрозуміло, що такими методиками не намутиш нічого надприродного.

Це Чі Лоп, лідер Big Circle Boys, був не простим злочинцем, а китайським, що робить його вдесятеро розумнішим за звичайних злочинців, тому він швидко зрозумів, як потрібно робити гроші: на наркотиках. Але щоб грошей було більше – виробництво потрібно зробити максимально професійним, а товар – дешевим.

Так, наприкінці 90-х він створив один із найбільших ланцюгів наркопоставок з Азії до Канади. Товар його був дешевим, але якісним. Потім він налагодив зв’язки з братами зі США – і бізнес пішов ще далі. Також він почав співпрацювати з канадською мафіозною організацією Віто Різутто, яка була відповідальною за постачання кокаїну безпосередньо від колумбійських картелів. Через ці ж шляхи Це Чі Лоп налагодив постачання героїну.

Потім його посадили на дев’ять років, після яких він успішно повернувся в Торонто. Ринок наркотиків змінювався, і Це Чі Лоп зрозумів, що час пересаджувати світ на синтетику. Він перебрався в Гонконг і разом з іншим китайцем заснував синдикат із виробництва метамфетаміну – Sam Gor. Ба більше, вони реалізовували замовлення поштою – покупець платив за товар тільки тоді, коли отримував його. Їхній фірмовий знак – пакетики зеленого чаю, у які вони ховали наркотики

Наразі Це Чі Лоп знову перебуває під вартою, а ми – повертаємося до Канади та до фентанілових суперлабораторій.

Поки сили США зосереджені на мексиканському кордоні, у Канаді поліція виявила 2,5 млн доз фентанілу та 528 галонів хімікатів. Поліція виявила найбільшу лабораторію з виробництва фентанілу в Канаді, заховану недалеко від кордону США.

Кордон між країнами майже не патрулюють. Один із кандидатів, який претендує на посаду президента Республіканської партії, Вівек Рамасавамі, запропонував побудувати стіну вздовж північного кордону США, посилаючись на загрозу контрабанди фентанілу з Канади. Але поява канадських лабораторій не викликала особливої реакції у Вашингтоні, де кордон США і Мексики залишається в центрі дебатів щодо фентанілу.

Попри те, що американська влада заперечує загрозу з Канади, у жовтні Міністерство фінансів запровадило санкції проти ванкуверської компанії, звинувачуючи її в тому, що вона була дистриб’ютором прекурсорів і устаткування та домовилася з Китаєм про отримання майже 3000 літрів хімікатів, які використовуються для виробництва фентанілу, героїну і метамфетаміну. Власник компанії звинувачення відкинув, але ми-то знаємо…

Чим відрізняються лаби в Мексиці та Канаді? А тим, що вони синтезують наркотик (а не просто виробляють готові таблетки, як у Мексиці), використовуючи прекурсори прямо з Китаю. Канадська влада заявляє, що за лабами стоять злочинні угруповання з Китаю.

До речі, досі для доставки прекурсорів використовується пошта і кур’єри. Тож справа Це Чі Лопа живе і дуже навіть процвітає.

Американські законодавці звинуватили Пекін у щорічних смертях від фентанілу. Зі свого боку китайці звинуватили США за нездатність контролювати епідемію у себе вдома. Незабаром США і Китай знову зустрінуться для обговорення фентанілової проблеми, а саме – повністю припинити постачання прекурсорів фентанілу до США. Але кому це допоможе?

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *