Мозок і алкоголь

8,6 л алкоголю щорічно випиває кожний українець віком від 15 років, підрахувала Всесвітня організація охорони здоров’я у 2021 році.Наслідки алкоголізму можуть зруйнувати все життя людини.

 

Йдеться не тільки про соціальні проблеми, а й важкі хвороби. Так, у разі зловживання алкоголем протягом тривалого часу, у людини може розвинутися цироз печінки, порушитися робота серця, зрости ризик розвитку онкологічних і психічних захворювань. Додатково до всього цього, у алкоголіків руйнується головний мозок.

Під час одного з численних досліджень було з’ясовано, що після відмови від спиртних напоїв, мозок відновлюється. Нещодавно було проведено ще одну наукову роботу, після якої вчені дізналися, скільки часу потрібно для відновлення структури мозку після відмови від алкоголю.

Як алкоголь впливає на мозок людини

За даними наукового видання Science Alert, у людей з алкоголізмом часто спостерігається витончення областей кори головного мозку. Науково доведено, що цей зморшкуватий шар мозку має вирішальне значення для багатьох когнітивних функцій. Наприклад, кора відповідає за пам’ять, мислення, інтелект та усвідомлені дії людини. Загалом, вона прямо чи опосередковано пов’язана з усіма частинами людського мозку.

У 2020 році вчені з’ясували, що якщо людина відмовляється від алкоголю, поступово товщина кори її головного мозку збільшується до початкового стану. Але того разу дослідники не стали з’ясовувати, скільки саме днів потрібно утримуватися від алкоголю, щоб один із головних органів нашого організму повністю відновився. Заповненням цієї прогалини в знаннях зайнялися вчені на чолі з біхевіористом Тімоті Дураццо. Підсумки їхньої наукової роботи були опубліковані в науковому журналі Alcohol.

Вивчення впливу алкоголю на здоров’я

У проведеному дослідженні взяли участь 88 осіб з алкоголізмом. Вони перестали пити алкоголь, після чого регулярно проходили обстеження, яке показує зміни в структурі головного мозку. За допомогою апарату МРТ у них оцінювали стан мозку через 1 тиждень після припинення вживання алкоголю, а також через 1 місяць і 7,3 місяця утримання.

Також у дослідженні брали участь 45 осіб, які ніколи не мали проблем з алкоголем. У них теж регулярно перевіряли стан головного мозку, щоб упевнитися, що у здорових людей товщина кори головного мозку завжди залишається однаковою. Вчені перевірили товщину кори 34 ділянок, вимірювання по лівій і правій півкулях мозку були усереднені.

Відновлення після алкоголізму

Як виявилося, людський мозок починає відновлюватися вже в перші дні після відмови від алкоголю. Товщина стає колишньою після 7,3 місяця, тобто через 222 дні або понад півроку. Було помічено, що високий кров’яний тиск, рівень холестерину, вищий за норму, і паління сповільнювало відновлення мозку. Це може бути хорошою мотивацією для людей з алкоголізмом, щоб перестати пити – чим раніше людина відмовиться від згубної звички, тим швидше вона відчує позитивний ефект від свого рішення.

Важливо зазначити, що спочатку всім алкоголікам без винятку важко перебороти свою пристрасть. Цьому якраз заважають структурні зміни в мозку – навіть попри найкращі наміри, людина не може відмовити собі в спиртному. Наприклад, префронтальна кора головного мозку, яка бере участь у плануванні та ухваленні рішень, часто стає менш активною, через що людині стає складніше ухвалювати правильні рішення.

Результати дослідження надихають, але у вчених ще багато роботи. Наприклад, їм необхідно з’ясувати, які саме поліпшення відчувають люди після того, як їхня кора головного мозку відновлюється. Чи починають вони краще міркувати, чи може в них поліпшується пам’ять? Ймовірно, що так, але наукових доказів цьому немає.

Раніше вчені вже проводили схожі дослідження. У 2021 році було з’ясовано, що через місяць після відмови від алкоголю, людина помічає поліпшення роботи серця, відновлення роботи головного мозку, позбавлення від зайвої ваги тощо. Тож у боротьбі зі шкідливими звичками безумовно є відчутна користь.

1 коммент. к теме “Мозок і алкоголь

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *