ПТСР і психоделіки

orange-ecstasy Уже відомо, що психоделічна терапія здатна допомогти в разі ПТСР, депресії та різного роду залежностей. Нове дослідження показало, що на цьому корисні властивості психоделіків не закінчуються: прийом МДМА, псилоцибіну, кетаміну, ібогаїну або ЛСД здатний навіть у зрілому віці відновити “критичний період” – час, коли мозок найбільш пластичний і здатний до активації нейронних зв’язків, а значить, і до засвоєння нових навичок.

 

Ще 2019 року було доведено, що МДМА здатний повернути ссавцям потяг до соціалізації. Миша може навчитися отримувати задоволення від спілкування з родичами, тільки якщо привчити її до цього в підлітковому віці – в той час, коли критичний період навчання шляхом отримання соціальної винагороди відкритий. Одноразова доза МДМА відроджує у дорослих особин, які не звикли до товариства інших мишей, бажання взаємодіяти з ними – щоправда, раніше цей вплив асоціювався виключно з емпатогенним ефектом МДМА.

Однак, вивчаючи вплив психоделічних препаратів на мишей, вчені з’ясували: критичний період навчання відкривається і при введенні піддослідним інших психоделічних препаратів, які не володіють просоціальною дією МДМА. Так, ЛСД, псилоцибін, ібогаїн і кетамін допомагали дорослим особинам знову відкрити критичний період навчання через соціалізацію, навіть якщо в підлітковому віці миша не контактувала з родичами. Термін впливу одноразової дози психоделіка становив від 2 днів до 2 тижнів, залежно від препарату.

Спочатку мишей навчили асоціювати одне приміщення у вольєрі з родичами, а іншу кімнату – з самотністю, а після – поспостерігали, як прийом психоделіків впливав на вибір піддослідних. З’ясувалося, що під впливом будь-якого з досліджуваних психоделічних препаратів миша з найбільшою ймовірністю вибирає “спільну” спальню.

У разі, якщо миші давали достатню для втрати свідомості кількість препарату, вона не обирала соціальну кімнату, оскільки не усвідомлювала своїх родичів – це наводить на думку, що критичний період соціальної винагороди під час приймання психоделіків відкривається тільки в тих випадках, коли речовини вживаються в терапевтичному, соціальному контексті.

Після введення психоделічних препаратів учені досліджували зміни в роботі мозку тварин – кожен із піддослідних став більш чутливим до окситоцину, гормону любові. Цей стан викликає метапластичність – процес активації не тільки тих нейронних зв’язків, які задіяні в процесі діяльності, а й сусідніх, що спрощує засвоєння інформації.

Результати дослідження дозволили вченим зробити висновок, що за допомогою психоделіків можливо знову розблокувати й інші критичні періоди – наприклад, пов’язані з перебудовою мозкових ланцюгів після сенсорних або моторних порушень. Дослідження величезного потенціалу психоделічних препаратів у лікуванні психіатричних захворювань і фізіологічних відхилень триває.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *