Передозування стимуляторами: перша допомога

stimulants overdose Психостимулятори – це препарати, які збудливо діють на центральну нервову систему людини. До них належать: амфетамін, метамфетамін, кокаїн, MDMA (“екстазі”), мефедрон, Альфа-ПВП, МДПВ (солі), первітин (“гвинт”), ефедрон (“джефф”).

 

 

! Передозировка стимуляторами може спричинити судоми, розрив судин головного мозку (інсульт або мікроінсульт), інфаркт, зупинку дихання та серцевої діяльності.

Побічні ефекти

Варто пам’ятати і про побічні ефекти, які з великою часткою ймовірності розвиваються під час вживання в будь-якому разі. Про те, як їх мінімізувати, ми розповімо в наступному матеріалі.

Однак, якщо банально їх ігнорувати і продовжувати часто “наздоганятися”, це в кілька разів збільшить ризик розвитку передозування.
Основні побічні ефекти від вживання стимуляторів є наслідком гіперстимуляції і включають у себе безсоння, втрату апетиту, параною, дезорієнтацію, нав’язливі рухи, стиснуті щелепи, зневоднення, головний біль. Зустрічається неадекватне підвищення самооцінки, агресивна поведінка. Також стимулятори завжди спричиняють прискорення серцебиття, підвищення температури тіла, артеріального тиску і розширення зіниць.

 

ЯК ПОПЕРЕДИТИ ПЕРЕДОЗУВАННЯ

Передозування – це стан, спричинений перевищенням звичної для організму дози наркотику. Смертельна (летальна) доза для кожної людини є індивідуальною, зокрема це залежить від речовини, яку вона вживає, – для кожної з перерахованих вище речовин як “стандартне”, так і небезпечне для життя дозування може сильно відрізнятися. Якщо наркотик вживається регулярно і часто, до нього формується звикання (толерантність), і летальна доза збільшується. Тому, за інших рівних умов, у людини, яка не має досвіду вживання стимуляторів, ймовірність передозування більша, ніж у людини “зі стажем”.

! Вопреки розхожій думці, ризик розвитку передозування, що призводить до летальних наслідків, від вживання мефедрону такий самий вірогідний, як і під час споживання інших психостимуляторів. Летальна доза є індивідуальною для кожного і залежить від початкової схильності до серцево-судинних захворювань людини, про які вона може не підозрювати.
! На поточний момент, такі синтетичні катинони (солі), як Альфа-ПВП, МДПВ, є одними з найтоксичніших речовин, що спричиняють швидкі та необоротні пошкодження мозку і ЦНС. Зловживання цим видом речовин найчастіше веде до передозування з летальним результатом.

Фактори, що сприяють передозуванню стимуляторами

  Перегрівання

Один з ефектів стимуляторів – підвищення температури тіла. Якщо температура, крім стимуляторів, зростає через те, що людина активно рухається, наприклад, на танцполі, це може призвести до небезпечного для життя перегріву. Для того щоб уникнути перегріву, слід періодично виходити на вулицю або в прохолодне приміщення, що провітрюється, і пити якомога більше прохолодної води, але не алкоголю, чаю або кави.

  Що відбувається, коли максимально переносима доза перевищена?

Стимулятори надають збудливий ефект на роботу ЦНС, що призводить до збільшення частоти серцебиття і дихання, різкого підвищення артеріального тиску і температури тіла. Результатом цих змін можуть бути судоми, розрив судин головного мозку (інсульт, мікроінсульт), інфаркт, зупинка дихання і серцевої діяльності, смерть.

  Виснаження (при “марафонах”)

Найтяжчі наслідки виникають під час вживання стимуляторів протягом багатьох годин або навіть кількох днів. Людина може вжити наступну дозу до того, як закінчується дія попередньої, і в результаті токсичний ефект накопичується. Для того, щоб домогтися ейфорії, доза постійно збільшується, разом із чим зростає і ймовірність небезпечних ефектів. Паніка і депресивні стани набагато частіше настають у тих, хто вживає стимулятори кілька днів поспіль. Уникнути цих станів під час “марафону” складно, оскільки під впливом стимуляторів людина не може ні спати, ні їсти, що дуже швидко призводить до виснаження організму. Для того щоб відновити сили, потрібно припинити вживання або хоча б, зробити перерву на те, щоб виспатися і нормально поїсти.

   Зниження толерантності (перерви у вживанні)

Якщо зробити перерву у вживанні, толерантність до стимуляторів буде зменшуватися і відповідно зростатиме ризик передозування. Цього можна уникнути, якщо знизити звичну дозу.

  Вживання на самоті

Вживати наркотики на самоті небезпечно. Якщо станеться передозування, ніхто не зможе надати тобі першу допомогу. Водночас найнебезпечніший варіант – замкнутися у ванній або туалеті: навіть якщо оточуючі зрозуміють, що з тобою, вони не зможуть швидко відчинити двері, щоб надати допомогу.

  Взаємодія стимуляторів та інших препаратів

Офіційно зареєстровано випадки летальних випадків, що настали внаслідок вживання стимуляторів на тлі застосування деякої АРВТ-терапії: ритонавіру (інгібітор протеази – препарат для лікування ВІЛ-інфекції, міститься в Калетрі, Індінавірі, Саквінавірі, Фосампренавірі, Атазанавірі, Дарунавірі). Це пояснюється тим, що ритонавір впливає на процес переробки наркотиків, посилюючи їхній ефект у кілька разів. Під час прийому ритонавіру слід уникати вживання стимуляторів або, в крайньому разі, значно (в 4 рази!) скорочувати їхню дозу.

Це ж стосується антидепресантів із групи інгібіторів МАО (інформація про те, чи є препарат інгібітором МАО, міститься в інструкції, що додається до нього). Така комбінація може призвести до розвитку серотонінового синдрому. Утім, ми пропонуємо відмовитися від комбінації психостимуляторів з антидепресантами будь-яких типів.

  Інші небезпечні комбінації

Поєднання двох наркотиків завжди небезпечніше їх роздільного застосування, але є особливо небезпечні комбінації
Поєднання двох різних стимуляторів/ейфоретиків – надає жахливе навантаження на серцево-судинну систему, загрожує інфарктом.

Синтетичні психоделіки – особливо, 25х-NB0Me & 25x-NBOH – те ж саме, що ейфоретики і стимулятори, крім того – навантаження на психіку.

Синтетичні канабіноїди – величезне навантаження на серце і на психіку, загрожує інфарктом і психозом.

Опіоїди, бутират, а також прегабалін (“лірика”) – ці препарати мають зворотний стимуляторам заспокійливий ефект, що в разі поєднання призводить до так званих “гойдалок”, унаслідок чого ефекти обох наркотиків відчуваються слабкіше і легко отримати передозування. Загрожує зупинкою дихання.

Алкоголь. Стимулятори послаблюють відчутний вплив алкоголю (та інших депресантів), унаслідок чого легко випити критично багато й отримати гостре алкогольне отруєння. Також алкоголь посилює зневоднення, викликане прийомом стимуляторів. Як наслідок, збільшується ризик перегріву і важчих “відхідняків”, ніж при вживанні тільки стимуляторів. Якщо людина вжила алкоголь і стимулятори одночасно, їй слід пити якомога більше прохолодної води.

Первинні ознаки передозування стимуляторами

– Запаморочення, потемніння в очах
– Головний біль, пульсація у скронях
– Нудота та блювання
– Тремор, мимовільне скорочення м’язів тіла та обличчя, гримаси
– Почервоніння обличчя
– Підвищення температури тіла (37-38.5 С)
– Рясне потовиділення та озноб
– Порушення ритму серця, прискорене серцебиття, прискорене поверхневе дихання
– Галюцинації, паніка, психоз

 Загрозливі для життя симптоми:
– Критичне підвищення температури (39-41 С)
– Давлячі, пекучі болі в грудях
– Напади судом, епілепсія
– Сплутана свідомість (порушена орієнтація, не відгукується на звернення)
– Втрата свідомості (відсутність реакції на зовнішні подразники)
– Зупинка дихання, серцевої діяльності (не прощупується пульс)

!  При появі хоча б одного з цих симптомів потрібно негайно викликати “Швидку допомогу” (103, 112)!

 

ЯКЩО ТИ САМ ОТРИМАВ ПЕРЕДОЗУВАННЯ

  • Якщо ти перебуваєш у клубі, вийди на вулицю або в прохолодне, добре провітрюване приміщення.
  • Забезпеч собі надходження свіжого повітря, зніми одяг, що стискує. В обов’язковому порядку послаб краватку, розстебни ремінь (якщо є).
  • Знайди спокійне місце, приляж, почни глибоко дихати (глибокий вдих – глибокий видих)
  • Пий холодну воду – це допоможе тобі уникнути зневоднення і перегріву. Алкоголь і напої, що містять кофеїн (чай, кава, кола, енергетики) тільки погіршать твій стан!
  • За можливості виміряй артеріальний тиск, температуру тіла.
  • Умийся прохолодною водою, оберни голову змоченим у холодній воді рушником і поклади його на шию та/або в пахвову западину – це знизить температуру тіла. Не закутуйся в ковдру, не приймай гарячу ванну.
  • У разі сильного головного болю – можна використовувати такі безрецептурні засоби, як дибазол, папазол, спазган або спазмалгон, аспірин. При вживанні дотримуйся інструкції всередині пакування або запитай про правила приймання у фармацевта. Не перевищуй стандартної дози!
  • При підвищеному артеріальному тиску (індивідуально; в середньому, якщо 140/90 і вище): амлодипін – 10 мг або капотен – 12.5 мг.
  • Якщо дуже часте, неритмічне серцебиття (індивідуально; в середньому, якщо пульс вищий за 110 ударів): метопролол – 25 мг під язик / бісопролол – 5-10 мг внутрішньо, з невеликою кількістю води.

! Увага. Препарати слід застосовувати з крайньою обережністю! Вкрай бажано, щоб це робив лікар “Швидкої допомоги”.
У більшості випадків передозування стимуляторами не є небезпечним для життя. Якщо дотримуватися перерахованих вище порад і не “наздоганятися”, то через невеликий проміжок часу його симптоми почнуть “затихати”, але якщо твій стан продовжує погіршуватися, викликай “Швидку допомогу”!

 

ЯКЩО ПЕРЕДОЗУВАННЯ У ІНШОЇ ЛЮДИНИ

  • Для надання допомоги підійдуть усі перераховані вище методи.
  • Якщо людина проявляє надмірне збудження, нервозність або страх, відведи її в тихе, прохолодне місце і вмов приляй прилягти. Відкрий вікно, щоб відчувався приплив свіжого повітря. Вимкни або приглуши світло. Постарайся його заспокоїти, переконати, що він у безпеці. Почни спокійну розмову.
  • Якщо людина перебуває в неадекватному стані, починає агресивно поводитися, необхідно убезпечити її та оточуючих шляхом фіксації, не завдаючи їй шкоди. Можна застосувати транквілізатори або нейролептики, якщо ви знаєте, як ними користуватися.
  • Якщо поведінка людини загрожує її безпеці або безпеці оточуючих (наприклад, вона прагне завдати ушкоджень собі чи іншим), потрібно викликати психіатричну швидку допомогу.

У більшості випадків збудження, нервозність і страх є результатом інтенсивного вживання стимуляторів протягом довгого періоду часу. Попри те, що самі по собі ці симптоми не загрожують життю, вони є ознакою передозування, і людині слід зробити перерву у вживанні.

  • Якщо в людини судомний напад – захисти її голову від можливих ударів об стіни, меблі або підлогу. Не потрібно класти їй до рота ложку або приколювати язик до щоки шпилькою. Просто поклади його на підлогу або на ліжко, подалі від гострих або небезпечних предметів, і постарайся утримувати від різких рухів.
  • Якщо в потерпілого:

– продовжує різко підвищуватися температура тіла

– з’явилися судоми

– сповільнюється частота пульсу (до 60 ударів за хвилину і менше)

Негайно викликай “Швидку допомогу” в цих випадках (103, 112)!

Якщо людина знепритомніла і не дихає, але присутнє серцебиття, слід провести штучне дихання.
Якщо присутні скупчення блювотних мас, необхідно видалити їх.
Якщо відсутній пульс, необхідно проводити непрямий масаж серця.
Як це виконати, читай нижче через абзац

Що не допоможе при передозуванні стимуляторами:

  • Не поміщай потерпілого у ванну з холодною або гарячою водою – він може захлинутися.
  • Не вводь ніяких ліків, солоної води, глюкози або крові – це безглуздо.
  • Налоксон” також не допомагає при передозуванні стимуляторами.
  • Не залишай потерпілого одного – постарайся зробити так, щоб він був у полі твого зору до приїзду “Швидкої допомоги”.
  • Не давай потерпілому опіоїди (героїн, метадон, трамадол та ін.), бутират і прегабалін – це може тільки посилити передозування і призвести до смерті.
  • Не давай потерпілому алкоголь – це тільки погіршить його стан.

 

ПОРЯДОК НАДАННЯ ДОЛІКАРСЬКОЇ ДОПОМОГИ

Не хвилюйся і зосередься. Пам’ятай, що головне завдання на зараз – врятувати життя. Пусти на це всю свою увагу, дій швидко і старанно.

  • Поклади потерпілого на тверду поверхню.
  • Забезпечити прохідність верхніх дихальних шляхів (носа, рота і горла).

Звільнення дихальних шляхів у разі западання язика або скупчення блювотних мас:

  1. Максимально закинь голову потерпілого. Для цього поклади одну руку під шию і обережно потягни догори, одночасно іншою рукою притримуючи і натискаючи на лоб. Щоб утримати голову в такому положенні, підклади під шию потерпілого валик (наприклад, зі згорнутої куртки).
  2. Відкрий рот потерпілого і висунь нижню щелепу вперед. Для цього намацай кути нижньої щелепи – вони розташовані трохи нижче мочок вух. Захопи кути і висунь щелепу так, щоб верхні і нижні зуби перебували в одній площині. Якщо виявилося скупчення блювотних мас, їх необхідно видалити пальцем, повернувши голову потерпілого набік. Палець краще обмотати тканиною або бинтом. Тепер дихальні шляхи потерпілого звільнені, і він може дихати.
  3. Якщо дихання або робота серця не відновилися, а “Швидка” ще не приїхала, ти маєш приступити до штучного дихання і закритого масажу серця. Ці прийоми на якийсь час замінять нормальну роботу легенів і серця.

Штучне дихання і масаж серця потрібно робити паралельно, тому що ці органи в людини працюють одночасно.
Не можна одночасно тиснути на груди і робити вдих – це безглуздо.
Кожні 2-5 хвилин зупиняйся на кілька секунд, щоб перевірити, чи не з’явився пульс і самостійне дихання.
Штучне дихання і масаж серця необхідно робити аж до приїзду лікарів або до відновлення серцевої діяльності та дихання.

 

Як зробити штучне дихання:

  1. Зроби глибокий вдих.
  2. Руками обхопи рот потерпілого і своїми губами щільно обхопи його губи (якщо є можливість, роби це через носову хустинку або шматок тканини).
  3. Закрий його ніс пальцями (інакше все повітря, що вдихається, буде виходити через ніс).
  4. Зроби вдих, вдуваючи повітря в легені потерпілого.
  5. Краєм ока дивись, щоб під час твого вдиху грудна клітка потерпілого піднімалася. Якщо вона не піднімається, значить, повітря в легені не надходить. Потрібно ще раз очистити дихальні шляхи та/або вдувати більше повітря.
  6. Пам’ятай: ти робиш потерпілому тільки “вдих”, “видих” має відбуватися без твоєї участі (не намагайся видавлювати повітря з його легенів).

Частота штучних вдихів: 18 -20 на хвилину. Менше – безглуздо!

 

Як зробити закритий масаж серця

Не починай закритий масаж серця, якщо на зап’ястях і шиї потерпілого прощупується пульс.

masaj serdcya
  1. Перш ніж приступити до масажу серця, зроби потерпілому два штучних вдихи.
  2. Стань збоку від потерпілого.
  3. Поклади кисть однієї руки перпендикулярно грудині (якщо ти “правша”, то кисть лівої руки) у місце, вказане на малюнку вище. Не клади руку нижче, там знаходиться тендітна кістка, вона може зламатися. Постарайся не зміщувати руку вправо або вліво, можеш зламати ребра.
  4. Кисть другої руки (якщо ти “правша”, то кисть правої руки) поклади зверху на іншу руку під кутом, це посилить тиск.
  5. Починай масаж – ритмічні поштовхи тільки зап’ястям. Пальці не повинні натискати на ребра. Розігни руки в ліктях, це тобі дасть змогу не тільки збільшити силу рук, а й вагу тулуба.
  6. Після натискання не відривай кисті від грудної клітки, але повністю припини натискання, щоб грудина повернулася у вихідне положення.

Число рухів під час масажу: 80 – 100 на хвилину!

Якщо ти все зробив правильно:

  • Потерпілий сам намагається зробити вдих.
  • У потерпілого запрацювало серце, з’явився пульс на сонній або стегновій артеріях.
  • Звузяться зіниці.
  • Злегка покращиться колір обличчя, стане менш синюшним.

Після відновлення пульсу і дихання поверни потерпілого на бік і підклади йому що-небудь під голову, щоб він не захлинувся блювотними масами.

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *