Що таке кетамінова терапія?  Свідоцтва вчених та пацієнтів

Терміни «кетамін» та «терапія» викликають зазвичай абсолютно протилежні асоціації. Кетамін – це гедоністична насолода, тусовки з друзями, «вишукана» втеча від реальності. Терапія асоціюється скоріше з образом незнайомця-лікаря, який намагається винести на світ божий ваших внутрішніх демонів..

Проте терапія з використанням кетаміну не передбачає, що ви приходите до полікліники, де на столі у терапевта розкладено гігантську доріжку кету (кетаміну), яку ви знюхуєте. Ні, кетамінова терапія – набагато науковіший та інтелектуальніший процес.

Дослідження, які проводили ще в 90-х роках, показують, що кетамін може допомогти в лікуванні хронічної депресії – принаймні надати короткостроковий ефект. Однак, хоча психоделічна революція набирає обертів у всьому світі, більшість людей, як і колись, схильні асоціювати кетамін з транквілізаторами для коней (до терапії має віддалене відношення) або тусовками (веселими, але, звісно, не терапевтичними).

Пацієнт кетамінової терапії на ім’я Трістан розповідає:
«Останні дев’ять років я приймав антидепресанти і проходив терапію. Хоча завдяки цьому я зумів дістатися до самого коріння своїх проблем, які виявилися дуже заплутаними, я так і не зумів відшукати таємні відмички від дверей своєї поведінки і змінити її. Я так і не міг змусити замовкнути свій внутрішній голос – той, який знущається з усього, що ти робиш, буквально над тим, що ти просто дихаєш. У мене ніколи не було нападів паніки, яка не дає змоги вийти з дому. Я ніколи не страждав на глибоку, всепоглинаючу депресію, але я завжди відчував дискомфорт від соціальної взаємодії і страждав на низьку самооцінку. Багато людей просто не розуміють, як таке можливо».

Awakn – перша у Великій Британії клініка психотерапії на основі кетаміну. Вона відкрилася у березні 2021 року. Фахівці клініки пропонують пацієнтам новий похід до лікування залежності від ПАР та певних типів поведінки.

Це не єдина клініка у Великій Британії, де лікують психічні розлади кетаміном, але єдина установа, де цей препарат поєднують з тривалим курсом психотерапії. У межах програми пацієнтам не пропонують нюхати доріжки кетаміну і не використовують кет як замінник антидепресантів. Програма передбачає інтенсивний чотиритижневий курс з однієї ін’єкції на тиждень з наступним сеансом терапії приблизно через 24 години після ін’єкції. Лікування доступне не всім: ціна курсу складає 6450 фунтів стерлінгів (7979 доларів США), але мета – в майбутньому зробити програму безкоштовною під егідою Національної служби охорони здоров’я.

Професор Девід Натт, один із провідних світових фахівців у галузі психоделічних досліджень, коментує кетамінову терапію: «При таких розладах, як депресія та залежність, люди зациклюються на думках про те, що вони нікчемні, або на бажанні випити (або прийняти ПАР). Вони, часто, відчувають, що йдуть у хибному напрямку, дозволяючи собі впадати в одержимість цими думками, але не в змозі подолати її.

Кетамін послаблює залежність від шкідливих моделей мислення. Він дозволяє кваліфікованому терапевту допомогти пацієнтові виробити ефективніші способи реагування на негативні думки. Саме тому сеанси терапії призначають приблизно через 24 години після ін’єкції кету – вважається, що саме в цей час мозок найбільш податливий і відкритий для нових ідей.

Сучасні методи лікування антидепресантами захищають мозок від стресу, дозволяючи йому відновитись. Тому люди змушені приймати їх протягом багатьох тижнів чи місяців, оскільки стрес завжди є присутнім. Але якщо ви не переосмислили ставлення до життя, стрес завжди залишиться стресом».

Професорка Селія Морган – дослідниця ПАР, яку вважають однією з найвпливовіших постатей, які формують майбутнє психоделиків, – говорить про це так: «Кетамін – це сходинка, яка допомагає зрозуміти, що депресивне сприйняття себе – лише один із можливих кутів сприйняття реальності. Цей дисоціативний препарат ніби відокремлює вас від реальності, але насправді він відокремлює людину від її заклопотаності собою, дозволяючи поєднатися з величезним навколишнім світом».

На відміну від інших психоделиків, які перешкоджають дії антидепресантів і пригнічують переживання, викликані ними, кетамін не взаємодіє з селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), показало дослідження 2019 року.

Це означає, що у людей, які приймають або приймали антидепресанти, жодного послаблення ефекту на тлі кетаміну немає. Саме тому кетамін особливо добре діє у разі залежності, посттравматичного стресового розладу та резистентної до лікування депресії – тобто на людей, які перепробували цілу низку ліків, але без особливого успіху.

Але чи настільки кетамінова терапія хороша, як її описують? Пацієнтці на ім’я Беккі надали безкоштовний доступ до програми, взявши до уваги її багаторічну історію вживання антидепресантів, депресію, імпульсивність та негативне мислення. Так чим насправді є лікування кетаміном вартістю майже 8000 доларів? Беккі розповідає:

«Звичайно, я відчувала тривогу, вперше в житті натискаючи кнопку дзвоника на дверях скромної лондонської клініки, яка знаходиться за повитою плющем залізною брамою красивої чотириповерхової старовинної будівлі всього за п’ять хвилин від вокзалу Юстон. Я провела тут три години, розповідаючи психіатру про свої найпохмуріші життєві епізоди і найглибші переживання. Після того, як я заповнила кілька анкет і надала докази різних методів лікування та ліків, які пробувала протягом багатьох років, команда проєкту мала вирішити, чи підійде мені лікування.

Пройшовши через брукований двір, я входжу до клініки через великі скляні двері і опиняюся в місці, що нагадує спа-центр. Потужні колонки розносять заспокійливу медитативну музику. Стіни оздоблені дерев’яними панелями в стилі сканді, довкола – рослини у скромних горщиках, вмонтованих прямо у бетонні блоки. Мене люб’язно вітає адміністратор, пропонує незвичайну каву з мигдальним молоком та проводить у зону очікування.

Коли доходить до розмови, я відчуваю, що в мене спітніли долоні. Психіатр ставить мені незручні питання про історію мого психічного здоров’я, і про те, як я хочу змінити своє життя та поведінку. Я плакала (я багато плачу). Я дуже втомилася, але члени команди виявилися дуже милими і симпатичними людьми – вони допомогли мені почуватися максимально комфортно в цих специфічних обставинах.

Розповівши про процес загалом, лікар попереджає, що мені потрібно серйозно скоротити споживання алкоголю та цілком відмовитися від вживання рекреаційних наркотиків, щоб лікування подіяло належним чином. Для людини, яка все життя випивала і ніколи не вміла сказати «ні», все це звучало як мінімум лячно, але я відчувала, що готова спробувати. Через тиждень мені зателефонували і сказали, що я «достатньо облажалася» (яке вишукане почуття гумору) – мене беруть у програму. Успіх!

Сеанси підготовчої терапії

Перш ніж почалася власне кет-частина, я пройшла два сеанси терапії з призначеною мені терапевткою – Фардією Трічер-Морлі.

Другий сеанс з нею виявився набагато спокійнішим (без сліз!), і більшість часу ми провели, обговорюючи практичні аспекти кетамінового сеансу. Фардія пояснила, що неможливо буде контролювати те, що я побачу. За її словами, які б думки, спогади чи візуальні образи не виникали під час тріпу, це все проблеми, на які моя підсвідомість хоче звернути мою увагу та вирішити їх. Мені також пояснили, що, на відміну від терапії з використанням псилоцибіну та MDMA, яку я бачила в документальному фільмі Netflix, кетамінова терапія, швидше за все, буде менш візуальною і не такою класично тріповою.

Моя терапевтка дає мені домашнє завдання: подумати про те, яким я хочу бачити і відчувати своє життя. Унаслідок, я вирішую, що хочу відчувати себе в безпеці, переживати спокій, а також бути доброю до себе та любити себе. Спільно з терапевткою ми розробляємо стратегію мого тріпу – фактично, ставимо глобальну мету терапії. З огляду на те, що мої проблеми загалом пов’язані з самооцінкою, моє головне завдання — виявити доброту до себе.

Кетамінові сеанси

Того дня, коли я мала отримати першу дозу кетаміну, я трохи занервувала. До цього я була абсолютно розслаблена, знаючи, що терапія буде набагато безпечнішою та контрольованішою, ніж будь-який інший наркотичний досвід у моєму житті. Але перед самим сеансом до мене дійшло, що я гадки не маю, з чим зіткнуся.

Під час першого сеансу мені дали 0,6 мг кетаміну на кожен кілограм ваги мого тіла. Протягом чотирьох тижнів ця кількість поступово збільшувалася – до 1,1 мг на кілограм. На останньому сеансі мені дали 73 мг. Ідея полягала в тому, щоб продовжувати підвищувати дозу поки я стану цілком дисоційованою, але не знепритомнію.

Вранці в понеділок я приходжу до клініки і лягаю на диван, поклавши голову на подушку, натягую важку ковдру до плечей – це неймовірно затишний спосіб розпочати тиждень. Фардія кладе мій палець на гачок кардіомонітора і приглушує світло. Коли я одягаю навушники на вуха та маску на очі, медсестра вводить мені в плече рідкий кетамін.
Грає музика – діапазон ритмічних звуків від заспокійливих хвиль до похмуріших мелодій – моє тіло поступово наливається свинцем і я ледве притомна.

Потім мене охоплює приплив енергії та ендорфінів: я вирушаю у темну, схожу на сон, подорож, звиваючись і повертаючись, ніби я частинка, що обертається у всесвіті. Спочатку я намагаюся чіплятися за реальність, повторюючи свій намір і постійно намагаючись пам’ятати, що я повинна робити. Потім я падаю і раптово приземляюся в чорній кімнаті небуття з зеленими гратами, що пульсують, на стінах. на стінах – трохи схожими на зелений код, що світиться, в «Матриці». Це момент, коли я по-справжньому виходжу з себе, втрачаючи будь-який зв’язок із реальністю.

Я несподівано починаю переживати ті епізоди, коли чоловіки використовували мене у своїх інтересах, коли я дозволяла відбуватися певним речам або робила те, чого насправді не хотіла робити, бо просто не могла змусити себе сказати «ні». Я майже впевнена, що саме в цей момент я почала плакати, але усвідомила це лише тоді, коли поступово знову почала відчувати своє тіло – ознака того, що мій тріп добігає кінця.

На щастя, наступні тижні всі мої сеанси були більш позитивними – з моментами цілковитого блаженства, які змушують солодко завмирати серце. Під час другого та четвертого сеансів я відчувала піднесення до якоїсь ейфоричної кульмінації. Це почуття перемежовувалося з тією блаженною та приголомшливою відкритістю, яку можна випробувати хіба що у грибному тріпі. Багато в чому ці відчуття були настільки приємно-блаженними, що я не в змозі повірити, що реальність дозволила мені подібне пережити.

Я пережила велич всього сущого. Я назвала б це позитивною незначущістю. Ти перестаєш турбуватися і думати, що все залежить тільки від тебе, оскільки починаєш почуватися зовсім маленькою.
Я відчула зв’язок з природою і почуття містичного захвату. Моя терапевтка сказала, що з клінічного погляду це найважливіші переживання та послання, які потрібно буде пропрацювати під час наступних сеансів.

 

Сеанси посткет-терапії

 

Наступного дня після першого сеансу кет-терапії я відчуваю, що між мною та Фардією виник тісний зв’язок. Наче ми разом пройшли через щось велике. Коли ми обговорювали з нею перший тріп, я інтерпретувала неприємні спогади як ознаку бажання встановлювати більш чіткі межі та навчитися ставитися до себе з великою повагою та турботою.

Я починаю розуміти, що кожен тріп містить урок: від необхідності цінувати стосунки з подругами до необхідності цінувати і навіть любити моє внутрішнє «я». Під час четвертої та останньої подорожі я відчула, що зустріла своє сумління і обійняла його, подякувавши за все, що воно зробило, і пообіцяла, що не дозволю своїм давнім звичкам поглинути мене, як тільки я повернуся назад у своє тіло».
Інший пацієнт, Трістан, ділиться такими враженнями за підсумками терапії: «Цей досвід виявився безцінним. Він дав мені так багато. Він надихнув мене шукати відповіді на запитання: хто я, які мої цінності і що потрібно зробити, щоб наблизитися до моїх ідеалів. Завдяки цьому в мене з’явився орієнтир: хоч би що я робив, я завжди питаю себе: чи наближає це мене до ідеалу?».

Беккі: «Ніколи в житті я не проводила цілих чотири тижні свого життя з такою абсолютною концентрацією на самовдосконаленні та прагненні зрозуміти себе. Я помітно змінилася: я, як і раніше, ловлю себе на думці, що соромлюся, розмовляючи з людьми, але більше не надаю цьому значення.

Здається, я по-справжньому поважаю і ціную себе та свої бажання. Крім того, настали виразні практичні зміни: вперше за десять років я перестала носити наддовгі накладні нігті (для мене це була свого роду милиця для компліментів). Я почала регулярно медитувати, приділяю більше часу старим хобі – таким, як танці. Я нарешті кинула палити. У мене з’явилася можливість більше займатися йогою, хоча раніше я десь відчувала, що це марне гаяння часу. Боже правий, та я навіть гуглила «рейки».

Якщо «ін’єкція кетамінової кислоти» звучить занадто екстремально, подумайте ось про що: насправді це неймовірно коротке втручання в порівнянні з іншими формами терапії і ліків. А в порівнянні з деякими побічними ефектами антидепресантів – суїцидальні думки чи сонливість, кошмари та непереборні почуття тривоги та розлади, які люди відчувають при прийомі флуоксетину – кетамін може виявитися набагато прийнятнішим вибором.

 

Макс Катрич

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *