Стимулятори: розробка препаратів для лікування

Stimulant Use
Disorders:
Developing Drugs for
Treatment Залежність від стимуляторів не є чимось новим або унікальним, проте ефективних способів її лікування, як і раніше, не відзначається. Днями FDA представило новий огляд, присвячений цій проблемі. Розповідаємо ключові моменти.

 

 

Минулої середи Управління з контролю за продуктами харчування та ліками (FDA, USA) опублікувало посібник, де викладено основні тенденції та можливі терапевтичні напрямки в питанні лікування залежності. Як не дивно, але документ присвячений проблемі саме стимуляторів, а не опіоїдів.

Фахівці організації визнають, що наразі відсутні універсальні або загальноприйняті підходи до лікування залежності від речовин на кшталт метамфетаміну або кокаїну. “Існує низка невизначеностей у цьому напрямі, включно з як підходом до терапії, так і її клінічною оцінкою”, – випливає з тексту документа.

Йдеться про розлад, пов’язаний із вживанням стимуляторів (StUD) і про можливі методи замісної  терапії (SRT),  яка нині ще не демонструє вражаючих результатів. Власне, превалюючою темою звіту і є поради як у розробці нових препаратів, так і в регламенті проведення клінічних випробувань.

Що примітно, так це прихильність FDA сучасним тенденціям у світовій наркології – фокус на особистість/індивідуальність, а не на широкі групи населення. Наприклад, відзначається вкрай значуща неоднорідність популяції споживачів і складність в ідентифікації причин, що призводять до залежності.

Простіше кажучи, залежні від стимуляторів особи надто різні, що, зрозуміло, залежить від безлічі  чинників: починаючи від рівня освіти та соціального становища, закінчуючи генетичними особливостями та будовою психіки. Крім того, для розробки відповідних ліків (не тільки прямих антагоністів, як у випадку з налоксоном) потрібно враховувати “дещо” ще – саму особистість.

FDA рекомендує розділяти досліджувані групи людей на субпопуляції (приміром, залежно від характеру речовини, способу прийому або мотивації вживання), що, нарешті, зміщує вектор  з панівної безліч років парадигми “всі наркомани однакові” на “кожен залежний індивідуальний”.

Доповненнями відзначилися також і більш наукові аспекти: вимірювання ПАР у біологічних середовищах (вказівка на те, що виявлення метаболітів у сечі не є остаточним критерієм), ухил на патерн/модель поведінки вживання стимуляторів (знов-таки індивідуальні особливості), а також порада звернути увагу на феномен “потягу” (крейвінг/непереборний  потяг), аби використати останню як мішень для терапії.

Найприйнятнішими і найбажанішими результатами рекомендацій у розробці нових ліків називають зниження несприятливих наслідків (госпіталізація, смертність) у пацієнтів із залежністю від стимуляторів, а також можливість повноцінної реабілітації в усіх напрямках. У цьому світлі цікаве також формулювання у фінальних розділах документа: “менша кількість зіткнень із системою кримінального правосуддя”, яке, ймовірно, відображає ідеальний результат лікування залежності.

Щоправда, чи будуть дотримані хоча б поодинокі відсотки цих рекомендацій фармкомпаніями і профільними організаціями по всьому світу? Навряд чи. Однак сама їх наявність явно свідчить про те, що доказовий підхід до наркології поступово посідає належне йому місце в сучасній охороні здоров’я.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *