Міфи про шкоду канабісу: чи отуплює трава?


Нещодавно ми розбирали, наскільки правдивим є твердження, що стосується психозів і споживання MJ. Сьогодні на черзі ще більш відомий і знайомий багатьом міф – чи правда, що трава негативно впливає на когнітивні функції, і що всі любителі покурити завжди тупі, повільні та некмітливі?

Робота мозку являє собою високоорганізований процес, участь у якому беруть незліченна кількість різних систем організму. Оцінка рівня інтелекту – досить делікатна тема, і всілякі IQ-тести зазвичай використовують для діагностики розумової відсталості, а також повсюдно застосовують психологи. Однак нас цікавлять саме когнітивні функції, а не логічні головоломки.

 

 

Традиційно оцінюють п’ять параметрів: пам’ять – запам’ятовування та повторення будь-чого; сприйняття – впізнавання предметів; інтелект – узагальнення та інтерпретація понять; праксис – виконання конкретної дії; мовлення – розуміння та повторення висловлювань. Ці параметри, що використовуються в різних комбінаціях та інтерпретаціях, складають базове ядро нейропсихологічного тестування. Наприклад, їх можна зустріти в методиці Міні-Ког або Монреальській шкалі.

У любителів канабісу дійсно відзначається зниження когнітивних показників, особливо це стосується структури пам’яті. Нюанс полягає лише в тому, коли саме і в яких людей проводили оцінку. Якщо учасники були хронічними споживачами, то в них виявляли закономірні порушення порівняно з тими, хто дотримується тверезого способу життя.

Водночас особи, які припинили вживання більш ніж на місяць, демонструють абсолютно нормальні показники і не мають глобальних порушень. Також має місце зворотний причинно-наслідковий зв’язок: люди з початковими порушеннями в когнітивній сфері є більш вразливими до зловживання канабісом, а їхні порушення, під час відміни речовини, можуть проявлятися значно довше.

Іншими словами, нічого критично значущого не відзначається, але це не означає, що трава нешкідлива. Є докази змін функцій і структури головного мозку, асоційовані з тривалим прийомом MJ. Щоправда, у подібних дослідженнях зазвичай беруть участь люди з великим стажем. Однак не варто робити категоричні висновки.

Крім досліджуваної нейротоксичної дії на мозок, канабіс має і протилежний ефект – нейропротекторний, тобто захисний. Зазначається і можливий позитивний вплив на процеси нейропластичності (відновлення мозку), для чого його використовують під час експериментального лікування деменції та схожих патологій.

Щоб звести когнітивні порушення до мінімуму, доцільно робити великі перерви між споживанням канабісу, а також використовувати його не тільки як засіб для відпочинку, а й застосовувати як інструмент для вирішення певних завдань.

У такому разі стає можлива синергія між новою реальністю, якою вона постає перед нашим мозком під час ефекту, та наявними цілями, розв’язання яких буде знайдено зовсім іншим шляхом. Це зумовить більш правильний процес формування нейронних мереж, що вже саме по собі нівелює зниження когнітивних функцій.

На жаль, багато хто цього не враховує і використовує канабіс тільки як релаксацію, замінюючи ним умовну пляшку пива вечорами. Як підсумок – безконтрольне вживання призводить до сумних наслідків. З усіма речовинами важлива помірність і канабіс – не виняток.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *