Втручання міліції в діяльність програм ЗПТ в контексті українсько-американських відносин

Затримання наркозалежних пацієнтів та лікарів в Україні може викликати занепокоєння у США: проблеми навколо замісної терапії в контексті україно-американських відносин.

 

Українська міліція систематично неправомірно затримує медпрацівників і пацієнтів, що отримують лікування за рахунок міжнародної допомоги. Громадські організації сподіваються, що запланований на 11-13 квітня 2010 року візит Президента України до США дасть змогу привернути увагу до цієї проблеми.

 

Напередодні очікуваного візиту Президента України в Сполучені Штати Америки для участі у саміті з питань глобальної ядерної безпеки, Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні (далі – Альянс) висловлює серйозне  занепокоєння фактами системного тиску органів внутрішніх справ на програми замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в Україні, що впроваджуються за кошти міжнародних донорів.

 

На фоні неадекватного державного фінансування чинної Загальнодержавної програми з протидії ВІЛ/СНІД Україна вже не перший рік продовжує отримувати десятки мільйонів доларів благодійної допомоги від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, однією з основних країн-донорів якого є США. Загальнодержавна програма серед іншого передбачає з використанням цих коштів розширити програми ЗПТ для наркозалежних, завдяки чому вже сьогодні понад 5,2 тис. пацієнтів в усіх регіонах України мають змогу отримувати це лікування, а за  наявності ВІЛ-інфекції одночасно забезпечуються життєво-необхідною антеретровірусною терапією.

 

Останнім часом Альянс та партнерські громадські організації на місцях фіксують непоодинокі системні випадки втручання територіальних органів внутрішніх справ  у діяльність медичних закладів, що впроваджують відповідні програми, порушення прав пацієнтів та медперсоналу.

 

Альянс, який на рівні з Міністерством охорони здоров’я України є одним з співвиконавців Загальнодержавної програми, у т.ч.  в частині розширення програм ЗПТ, цілком усвідомлює, що за умови існуючої надзвичайно жорсткої системи регулювання легального обігу наркотичних лікарських засобів у медичних закладах, правоохоронним органам не складно віднайти формальні порушення та відхилення від нормативних регуляцій.

 

У той же час, це в жодному разі не може призводити до припинення життєво-важливого лікування сотень пацієнтів, необґрунтованого затримання самих наркозалежних або кримінального переслідування лікарів фактично за їх професійну діяльність.

 

Ось лише найбільш показові факти та наслідки втручань міліції в діяльність програм ЗПТ:

 

– 11-13 березня 2010 року через вилучення міліцією медичної документації, затримання медперсоналу та арешт  лікарських препаратів в Одеському обласному наркологічному диспансері понад 200 наркозалежних пацієнтів, майже половина з яких є ВІЛ-позитивними, залишалися без лікування, внаслідок чого здоров’я багатьох з них було суттєво погіршено, частина пацієнтів вимушені були повернутися до ін’єкційного вживання нелегальних наркотиків. Більше доби безпідставно перебувала під вартою у райвідділі міліції регіональний координатор Альянсу в Одеській області Тетяна Афанасіаді, після чого її відпустили без жодних пояснень та пред’явлення звинувачень;

– 12 та 13 січня 2010 року майже 70 пацієнтів ЗПТ, які отримують лікування на базі Тернопільського обласного наркологічного та протитуберкульозного диспансерів, були затримані та  доставлені до Тернопільського райуправління міліції, де їх  незаконно тримали від 4 до 10 годин, перевіряючи на причетність до одного з нерозкритих злочинів.  При цьому пацієнти, серед яких ВІЛ-позитивні, були позбавлені можливості вільно пересуватися, приймати ліки, обмежені у спілкуванні з рідними, відправленні природних потреб, до них застосовувалися заходи психологічного впливу тощо. Усіх було без законних на те підстав піддано принизливій процедурі дактилоскопування та фотографування, що має застосовуватися лише до підозрюваних у скоєнні злочинів;

– Відносно лікаря-нарколога Тернопільского облнаркодиспансеру Ярослава Олендра протягом січня-березня 2010 року необґрунтовано порушено кримінальні справи за нібито скоєння ним декількох десятків тяжких наркозлочинів. За наявними в Альянсі копіями процесуальних документів кримінальної справи практично в усіх випадках в провину лікарю ставиться фактично сумлінне виконанням ним своїх обов’язків по лікуванню наркозалежних хворих в рамках програми ЗПТ.

– Протягом вересня-грудня 2009 року у м. Суми працівниками Сумського міськвідділу міліції було затримано усіх 50 пацієнтів Сумського облнаркодиспансеру, багатьох наркозалежних затримували неодноразово. До усіх пацієнтів працівниками міліції було застосовано принизливу процедуру проведення дослідження на наявність нелегальних наркотичних речовин у їх сечі, «добровільний» дозвіл на що від пацієнтів отримувався із застосуванням психологічного та іншого тиску. Усіх затриманих пацієнтів фотографували та дактилоскопували як підозрюваних правопорушників.

 

Альянсом зафіксовано чисельні незаконні спроби територіальних підрозділів міліції отримати персоніфіковані списки наркозалежних пацієнтів від адміністрації медичних закладів.  У регіональних та  центральних ЗМІ з подачі керівників територіальних органів внутрішніх справ протягом останнього року неодноразово висловлювалися звинувачення у торгівлі медперсоналу програм ЗПТ наркотиками, які  у подальшому не підтверджувалися.  Жодних публічних вибачень відповідні керівники міліції так і не зробили.

 

Окремо варто згадати, що ЗПТ в Україні досі залишається абсолютно недоступною для заарештованих та  ув’язнених, що є порушенням конституційного права на отримання медичної допомоги.

 

За таких умов Альянс вимушений констатувати, що внаслідок подібних системних втручань міліції та обмежень у доступі до лікування, якість ЗПТ суттєво знижується, а отже знижується ефективність програм подолання епідемії ВІЛ, на які спрямовуються кошти міжнародної допомоги, у т.ч. платників податків  США.

Чисельні звернення Альянсу та інших громадських організацій до місцевих та  центральних органів влади з цього приводу, на жаль, не призвели до позитивних зрушень.

 

Враховуючи наявний інформаційний привід Альянс звертає увагу особисто Президентів  України та США, світового співтовариства та правозахисних організацій на актуальність даної проблеми та необхідність її негайного системного вирішення.

 

Контактна  особа:

Костянтин Перцовський,

Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні,

Старший менеджер з питань комунікації

Тел. (+38044) 490 54 85 (вн. 205)

моб.  +380667095199

[email protected];

http://www.aidsalliance.org.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.